E Hënë, 09.21.2020, 07:30pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
LAJME NDËRKOMBËTARE
 
VRITET NJË GAZETAR SUEDEZ NË AFGANISTAN

E Mërkurë, 03.12.2014, 08:48am (GMT+1)


Një gazetar suedez dje u qëllua për vdekje në një sulm në mes të ditës në një rrugë në kryeqytetin afgan.

Ky ishte sulmi i dytë vdekjeprurës kundër të huajve në dy muaj në një zonë të pasur dhe të ruajtur mirë të Kabulit.

Pesëdhjetë e një vjeçari Nils Horner, i cili gjithashtu kishte shtetësi britanike, kishte punuar për Radion Suedeze që nga viti 2001 si korrespondent i huaj kryesisht në Azi dhe në Lindjen e Mesme.

Policia tha se është duke hetuar incidentin për të mësuar nëse ky ishte një sulm i kryengritësve që kishte në shënjestër të huajt, apo nëse bëhet fjalë për motiv personal.

Vrasja ndodhi një ditë pasi talibanët u zotuan se "do të përdornin të gjithë forcën e nevojshme'' për të penguar zgjedhjet presidenciale të 5 prillit në Afganistan. Por një zëdhënës i lëvizjes militante islamike mohoi se organizata e tij ishte përgjegjëse për sulmin.

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
PRESIDENTI OBAMA TAKOHET SOT ME KRYEMINISTRIN E UKRAINËS (03.12.2014)
RUSIA VAZHDON TË PUSHTOJË BAZAT USHTARAKE NË KRIME (03.11.2014)
NATO SHTRIN PATRULLIMET ME AVIONË NË KUFIRIN ME UKRAINËN (03.11.2014)
ENDE NUK JANË GJETUR MBETJE TË AVIONIT MALEJZIAN (03.10.2014)
RUSIA MERR NËN KONTROLL TË PLOTË KRIMENË - PA REZISTENCË DHE PA GJAKDERDHJE (03.09.2014)
NJË AUTOKOLONË USHTARAKE RUSE FUTET NË KRIME (03.09.2014)
EVROPA QENDRORE KËRKON TË IMPORTOJË GAZ AMERIKAN (03.09.2014)
SHBA - SIRIA E VONUAR ME SHKATËRRIMIN E ARMËVE KIMIKE (03.08.2014)
NETANJAHU - IZRAELI MUND TË HEQË DORË NGA DISA VENDBANIME (03.08.2014)
SEKRETARI KERRY TAKOHET ME MBRETIN E JORDANISË - NË KUADËR TË PËRPJKEJVE PËR PAQEN NË LINDJEN E MESME (03.08.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 
::| Hot News
PRESIDENTI OBAMA NISI TURIN NË EUROPË - "SHBA DHE EVROPA TË BASHKUAR NË MBROJTJE TË UKRAINËS, PUTINI DUHET T'I KUPTOJË PASOJAT E VEPRIMEVE TË TIJ"
UNICEF: 300 fëmijë kanë humbur jetën në Rripin e Gazës

 
VOAL
[Shko lart]