E Enjte, 09.24.2020, 06:31am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
LAJME NDËRKOMBËTARE
 
BAN KI MUN - LUFTA NË SIRI PO SHKATËRRON TRASHËGIMINË KULTURORE

E Enjte, 03.13.2014, 07:46am (GMT+1)


Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Ban Ki-moon thotë se lufta në Siri po shkatërron trashëgiminë e pasur kulturore të këtij vendi.
 
Në një deklaratë të përbashkët me shefen e çështjeve kulturore të OKB-së, Irina Bokova dhe përfaqësuesin special Lakhdar Brahimi, zoti Ban tha dje se objektet e trashëgimisë kulturore në Siri po pësojnë dëme të pariparueshme.

Disa objekte janë kthyer në fushë-beteja, përfshirë qytetin antik të Palmirës, një pallat 5000 vjeçar pranë Alepos dhe kishën 1500 vjeçare të Shën Simonit.

Zyrtarët thonë se plaçkitjet dhe trafikimi i paligjshëm i objekteve kulturore kanë marrë përmasa të papara.

Deklarata thotë se si objekte të krishtera, ashtu edhe myslimane janë bërë objekt sulmesh dhe shton se shkatërrimi i këtyre objekteve të çmueshme do të dëmtonte rëndë identitetin dhe historinë e Sirisë dhe mbarë njerëzimit.

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
TRE TË VDEKUR NGA SHPËRTHIMI NË NJU JORK (03.13.2014)
VRITET NJË GAZETAR SUEDEZ NË AFGANISTAN (03.12.2014)
PRESIDENTI OBAMA TAKOHET SOT ME KRYEMINISTRIN E UKRAINËS (03.12.2014)
RUSIA VAZHDON TË PUSHTOJË BAZAT USHTARAKE NË KRIME (03.11.2014)
NATO SHTRIN PATRULLIMET ME AVIONË NË KUFIRIN ME UKRAINËN (03.11.2014)
ENDE NUK JANË GJETUR MBETJE TË AVIONIT MALEJZIAN (03.10.2014)
RUSIA MERR NËN KONTROLL TË PLOTË KRIMENË - PA REZISTENCË DHE PA GJAKDERDHJE (03.09.2014)
NJË AUTOKOLONË USHTARAKE RUSE FUTET NË KRIME (03.09.2014)
EVROPA QENDRORE KËRKON TË IMPORTOJË GAZ AMERIKAN (03.09.2014)
SHBA - SIRIA E VONUAR ME SHKATËRRIMIN E ARMËVE KIMIKE (03.08.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 
::| Hot News
PRESIDENTI OBAMA NISI TURIN NË EUROPË - "SHBA DHE EVROPA TË BASHKUAR NË MBROJTJE TË UKRAINËS, PUTINI DUHET T'I KUPTOJË PASOJAT E VEPRIMEVE TË TIJ"
UNICEF: 300 fëmijë kanë humbur jetën në Rripin e Gazës

 
VOAL
[Shko lart]