E Enjte, 09.24.2020, 03:57am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
LAJME NDËRKOMBËTARE
 
BRAHIMI - ZGJEDHJET NË SIRI KËRCËNIM PËR DIALOGUN

E Premte, 03.14.2014, 04:46pm (GMT+1)


Ndërkohë që konflikti sirian hyri këtë javë në vitin e katërt, ndërmjetësuesi ndërkombëtar Lakhdar Brahimi paralajmëroi se nëse zgjedhjet presidenciale zhvillohen brenda pak muajsh, ato mund të kërcënojnë bisedimet e paqes mes qeverisë dhe opozitës.

Përfaqësuesi special Lakdar Brahimi tha në komentet për shtyp pas një takimi me dyer të mbyllura të Këshillit të Sigurimit se megjithëse nuk ka pasur njoftim zyrtar në Damask për zhvillimin e zgjedhjeve presidenciale që ishte në plan të mbaheshin në korrik, ka plot shenja që tregojnë se zgjedhjet do të zhvillohen:

"Nëse zhvillohen zgjedhjet, kam përshtypjen se e opozita ka të ngjarë të mos jetë e interesuar të dialogojë me qeverinë”.

Në komente kokë-më-kokë, diplomatët perëndimorë shprehën të njëjtin shqetësim duke thënë se nëse Presidenti Bashar al-Asad u përmbahet planeve për zhvillimin e votimeve, që sipas gjasave do të shoqërohen me manipulime, nuk do të kishte më interes nga opozita për t’u kthyer në bisedime.

Bisedimet e paqes, të njohura si Gjeneva II, përfunduan në janar pa shënuar përparim dhe pa caktuar një datë për takimin e ardhshëm.

Diplomatët thonë se zoti Brahimi ende pret përgjigje nga Damasku për rendin e ditës së takimit të ardhshëm. Ai ka propozuar që të diskutohen paralelisht terrorizmin – temë që kërkohet nga Damasku si dhe ngritja e një organi të përkohëshëm qeverisës, që kërkohet nga opozita, por deri tani qeveria nuk ka pranuar.
 
E gjithë kjo nënkupton se vuajtjet e popullit sirian ka gjasa të vazhdojnë.
 
Muajin e kaluar, Këshilli i Sigurimit i OKB-së kërkoi në mënyrë unanime që si qeveria, ashtu edhe opozita të lejojnë lëvizjen pa kufizime të ekipeve të ndihmave drejt personave në nevojë, përfshirë 250 mijë vetë që jetojnë në zona të rrethuara.

Këshilli i Sigurimit do të dëgjojë raportin e shefes së operacioneve humanitare të OKB-së Valerie Amos brenda këtij muaji lidhur me masat që janë marrë për të lehtësuar pengesat burokratike dhe bllokimet që pengonin futjen e ndihmave ndërkombëtare si dhe situatën me sulmet me bomba nga forcat qeveritare, pa dallim nga objekti i sulmit.

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Ban Ki-moon si dhe i dërguari Brahimi do të informojnë Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së sot paradite lidhur me situatën në Siri.

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
UKRAINË - FORMOHET GARDA E RE KOMBËTARE ME 60 MIJË VULLNETARË (03.13.2014)
KINA - IMAZHE TË MBETJEVE TË AVIONIT MALJEZIAN (03.13.2014)
BAN KI MUN - LUFTA NË SIRI PO SHKATËRRON TRASHËGIMINË KULTURORE (03.13.2014)
TRE TË VDEKUR NGA SHPËRTHIMI NË NJU JORK (03.13.2014)
VRITET NJË GAZETAR SUEDEZ NË AFGANISTAN (03.12.2014)
PRESIDENTI OBAMA TAKOHET SOT ME KRYEMINISTRIN E UKRAINËS (03.12.2014)
RUSIA VAZHDON TË PUSHTOJË BAZAT USHTARAKE NË KRIME (03.11.2014)
NATO SHTRIN PATRULLIMET ME AVIONË NË KUFIRIN ME UKRAINËN (03.11.2014)
ENDE NUK JANË GJETUR MBETJE TË AVIONIT MALEJZIAN (03.10.2014)
RUSIA MERR NËN KONTROLL TË PLOTË KRIMENË - PA REZISTENCË DHE PA GJAKDERDHJE (03.09.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 
::| Hot News
PRESIDENTI OBAMA NISI TURIN NË EUROPË - "SHBA DHE EVROPA TË BASHKUAR NË MBROJTJE TË UKRAINËS, PUTINI DUHET T'I KUPTOJË PASOJAT E VEPRIMEVE TË TIJ"
UNICEF: 300 fëmijë kanë humbur jetën në Rripin e Gazës

 
VOAL
[Shko lart]