E Enjte, 11.26.2020, 08:23am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
LAJME NDËRKOMBËTARE
 
PUTIN - KRIMEA ËSHTË PJESË E RUSISË

E Martë, 03.18.2014, 01:55pm (GMT+1)


Presidenti rus Vladimir Putin tha se rajoni ukrainas i Krimesë ka qenë gjithmonë pjesë "e patjetërsueshme" e Rusisë - një hap tjetër ky që pritet të shkallëzojë më tej tensionet me Ukrainën dhe me Perëndimin.

Zoti Putin theksoi rëndësinë e Krimesë për Rusinë në një fjalim të mbajtur sot para parlamentit rus. Ai tha se Krimea është një rajon me rëndësi jetike për Rusinë dhe ka qënë gjithmonë pjesë e Rusisë në mendjen dhe zemrat e banorëve.

Dje ai miratoi një projekt-marrëveshje për ta bërë Krimenë pjesë të Federatës Ruse. Për të hyrë në fuqi, traktati duhet të kalojë nëpër disa procedura duke përfshirë miratimin nga parlamenti i Rusisë.

Në fjalimin me tone sfiduese për Perëndimin, Presidenti Putin tha se referendumi në Krime për bashkimin me Rusinë, është i ligjshëm dhe theksoi lidhjet historike dhe kulturore të Krimesë me Rusisnë, një rajon që iu dha Ukrainës nga ish-udhëheqësi sovjetik Nikita Hrushov në vitin 1954.
 
Zoti Putin tha se Gadishulli i Krimesë, ku ka bazën flota ruse e Detit të Zi, është një vend i shenjtë për Rusinë, duke shtuar se të tre popullsitë etnike atje, ukrainasit, rusët dhe tartarët do të kenë të drejta të barabarta gjuhësore.

Për të mbështetur pretendimin e tij se referendumi në Krime ishte në përputhje me të drejtën ndërkombëtare, zoti Putin përmendi pavarësinë e Kosovës nga Serbia, që u mbështet nga Perëndimi dhe u kundërshtua nga Rusia. Ai tha se shkëputja e Krimesë nga Ukraina përsërit shkëputjen e vetë Ukrainës nga Bashkimi Sovjetik në vitin 1991.
 
Presidenti Putin mohoi akuzat perëndimore se Rusia e pushtoi Krimenë në prag të referendumit, duke thënë se trupat ruse u dërguan atje në përputhje me një marrëveshje me Ukrainën që lejon Rusinë të ketë deri në 25.000 trupa në bazën e saj në Krime.

Gjatë fjalimit ai kritikoi udhdëheqësit e rinj të Ukrainës, duke thënë se ata i kanë hapur rrugën “neo-nazizmit”.

Nënpresidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden ndodhet sot në Poloni për bisedime me aleatët rajonalë të shqetësuar nga inkursioni ushtarak i Rusisë në Krime. Zoti Biden po takohet me udhëheqësit e Polonisë dhe të shteteve baltike, Estoni, Lituani dhe Letoni.

Pas shumë paralajmërimeve, Uashingtoni dhe Brukseli vendosën dje sanksionet e tyre të para ndaj zyrtarve rusë të hënën për mbështetjen që ata i dhanë referendumit në Krime.

Pas shumë paralajmërimeve, Uashingtoni dhe Brukseli vendosën dje sanksionet e tyre të para ndaj zyrtarve rusë të hënën për mbështetjen që ata i dhanë referendumit në Krime.

Ministri i Jashtëm i Francës hodhi dyshime rreth pjesëmarrjes së Rusisë në Grupin e tetë fuqive botërore për shkak të inkursionit të saj në Krime, duke thënë se anëtarët e tjerë të tetëshes janë të gatshëm për t'u mbledhur pa Moskën.
 
Vende të tjera të G-8s, thanë se ende nuk është marrë ndonjë vendim lidhur me të ardhmen e Rusisë në këtë grup. Kjo është një çështje e ndjeshme sidomos tani që Rusia ka kryesinë e rradhës të G8-s.

Ishte planifikuar që Rusia të priste presidentin Barak Obama dhe udhëheqës të tjerë për një takim të nivelit të lartë në Soçi në muajin qershor, por në klimën e tensioneve midis Rusisë dhe Perëndimit mbi Ukrainën, anëtarët e tjerë të grupit i kanë pezulluar përgatitjet për takimin.(za)

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
PRESIDENTI OBAMA DO TË NDEROJË SOT 24 VETERANË USHTARAKË (03.18.2014)
PUTIN FLET SOT PËR KRIMENË (03.18.2014)
NËNPRESIDENTI BIDEN SOT NË POLONI - PËR KRIZËN NË UKRAINË (03.18.2014)
KRIMEA KËRKON BASHKIM ME RUSINË (03.17.2014)
MALAJZIA KËRKON MBËSHTETJE NDËRKOMBËTARE PËR GJETJEN E AVIONIT (03.17.2014)
SHBA - REFERENDUMI NË KRIME I PALIGJSHËM (03.16.2014)
KRIME - 93 PËR QIND SHPREHEN PËR BASHKIMIN ME RUSINË (03.16.2014)
BRUKSELI DËNON ZYRTARISHT REFERENDUMIN E KRIMESË (03.16.2014)
PRORUSËT SULMOJNË NDËRTESAT QEVERITARE NË DONETSK (03.16.2014)
NË KRIME MBAHET REFERENDUMI RUS (03.16.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Nëntor 2020  
D H M M E P S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
 
::| Hot News
PRESIDENTI OBAMA NISI TURIN NË EUROPË - "SHBA DHE EVROPA TË BASHKUAR NË MBROJTJE TË UKRAINËS, PUTINI DUHET T'I KUPTOJË PASOJAT E VEPRIMEVE TË TIJ"
UNICEF: 300 fëmijë kanë humbur jetën në Rripin e Gazës

 
VOAL
[Shko lart]