E Hënë, 08.10.2020, 03:51am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
LAJME NDËRKOMBËTARE
 
QEVERIA RUSE DISKUTON PËR TRANSDNIESTRIN

E Enjte, 03.20.2014, 12:47pm (GMT+1)


Qeveria ruse pritet të diskutojë sot për situatën në rajonin separatist të Moldavisë, Transdniester.

Udhëheqësi i Transdniesterit, Yevgeny Shevchuk, ka arritur ndërkohë në Moskë për konsultime.

Zëvendëskryeministri i Rusisë, Dmitri Rogozin, ka thënë të martën se ministrat do të diskutojnë “izolimin ekonomik” të Transdniesterit, i cili, sipas tij, do të thellohet nëse Moldavia nënshkruan një marrëveshje të asociimit dhe të tregtisë së lirë me Bashkimin Evropian, në muajin shtator.

Transdniesteri, me shumicë të popullsisë rusishtfolëse, është ndarë në vitin 1990, nga frika se Moldavia mund të ribashkohet me Rumaninë fqinje.

Rreth 1,400 trupa ruse janë të poziconuara në këtë rajon.

Presidenti i Moldavisë, Nicolae Timofti, ka paralajmëruar Rusinë kundër aneksimit të Transdniesterit, në të njëjtën mënyrë siç ka marrë kontrollin e Krimesë së Ukrainës. (rel)

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
UKRAINA - PLANE PËR EVAKUIM TË PERSONELIT USHTARAK NGA KRIMEA (03.20.2014)
SHBA - BANKA QENDRORE REDUKTON PROGRAMIN STIMULUES (03.20.2014)
SHBA TREGON MBËSHTETJEN PËR ALEATËT E SAJ NË EVROPË (03.19.2014)
JOHN BELLINGER - REFERENDUMI I KRIMESË ISHTE I PALIGJSHËM (03.19.2014)
VAZHDOJNË KËRKIMET PËR AVIONIN MALAJZIAN (03.18.2014)
PUTIN - KRIMEA ËSHTË PJESË E RUSISË (03.18.2014)
PRESIDENTI OBAMA DO TË NDEROJË SOT 24 VETERANË USHTARAKË (03.18.2014)
PUTIN FLET SOT PËR KRIMENË (03.18.2014)
NËNPRESIDENTI BIDEN SOT NË POLONI - PËR KRIZËN NË UKRAINË (03.18.2014)
KRIMEA KËRKON BASHKIM ME RUSINË (03.17.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Gusht 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 
::| Hot News
PRESIDENTI OBAMA NISI TURIN NË EUROPË - "SHBA DHE EVROPA TË BASHKUAR NË MBROJTJE TË UKRAINËS, PUTINI DUHET T'I KUPTOJË PASOJAT E VEPRIMEVE TË TIJ"
UNICEF: 300 fëmijë kanë humbur jetën në Rripin e Gazës

 
VOAL
[Shko lart]