E Mërkurë, 08.05.2020, 10:39pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
LAJME NDËRKOMBËTARE
 
RUSIA KUNDËRPËRGJIGJET NDAJ SANKSIONEVE AMERIKANE

E Enjte, 03.20.2014, 06:46pm (GMT+1)


Rusia iu kundërpërgjigj Shteteve të Bashkuara me sanksionet e veta duke njoftuar se nuk do të lejonte hyrjen në Rusi të 9 zyrtarëve amerikanë.

Lista përfshin emrat e ndihmësve të presidentit Barack Obama, të një ligjvënësi dhe të pesë senatorëve, mes të cilëve, senatori John McCain.

Ndërkohë, Presidenti Putin u bëri thirrje sot biznesmenëve më të pasur të Rusisë t’i sjellin pasuritë e tyre brenda dhe të ndihmojnë vendin t’i shpëtojë dëmit të sanksioneve perëndimore, për shkak të Krimesë.

Disa prej kompanive më të mëdha ruse janë të regjistruara si biznese jashtë, për të përfituar nga taksat e ulta. Në një takim me një grup biznesmenësh nga më të pasurit e Rusisë, zoti Putin theksoi se transferimi i bizneseve në Rusi do të ishte edhe në interes të tyre.

Në të kaluarën presidenti Putin i luftoi biznesmenët që u pasuruan gjatë kohës së Presidentit Yeltsin, duke i detyruar ata ta zhvendosnin biznesin jashtë Rusisë, ose ata që mbetën, i detyroi të mos merreshin me politikë.

Ndërkohë disa biznesmenë të tjerë, të afërt me të, dominojnë sot ekonominë ruse dhe janë bërë ndër më të pasurit e Rusisë. (za)

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
DUMA RATIFIKON TRAKTATIN PËR ANEKSIMIN E KRIMESË (03.20.2014)
QEVERIA RUSE DISKUTON PËR TRANSDNIESTRIN (03.20.2014)
UKRAINA - PLANE PËR EVAKUIM TË PERSONELIT USHTARAK NGA KRIMEA (03.20.2014)
SHBA - BANKA QENDRORE REDUKTON PROGRAMIN STIMULUES (03.20.2014)
SHBA TREGON MBËSHTETJEN PËR ALEATËT E SAJ NË EVROPË (03.19.2014)
JOHN BELLINGER - REFERENDUMI I KRIMESË ISHTE I PALIGJSHËM (03.19.2014)
VAZHDOJNË KËRKIMET PËR AVIONIN MALAJZIAN (03.18.2014)
PUTIN - KRIMEA ËSHTË PJESË E RUSISË (03.18.2014)
PRESIDENTI OBAMA DO TË NDEROJË SOT 24 VETERANË USHTARAKË (03.18.2014)
PUTIN FLET SOT PËR KRIMENË (03.18.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Gusht 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 
::| Hot News
PRESIDENTI OBAMA NISI TURIN NË EUROPË - "SHBA DHE EVROPA TË BASHKUAR NË MBROJTJE TË UKRAINËS, PUTINI DUHET T'I KUPTOJË PASOJAT E VEPRIMEVE TË TIJ"
UNICEF: 300 fëmijë kanë humbur jetën në Rripin e Gazës

 
VOAL
[Shko lart]