E Hënë, 05.25.2020, 08:39am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
LAJME NDËRKOMBËTARE
 
PARLAMENTI EVROPIAN - REZOLUTË PËR HETIM NDËRKOMBËTAR TË NEMTSOVIT

E Shtunë, 03.14.2015, 08:57am (GMT+1)Anëtarët e Parlamentit Evropian kanë kërkuar hetime të pavarura ndërkombëtare për vrasjen e politikanit opozitar rus, Boris Nemtsov.

Në rezolutën me tone të ashpra kritike, të miratuar të enjten vonë, ligjvënësit evropianë kanë vlerësuar se vrasja e Nemtsovit ishte “vrasja më indikative politike në historinë aktuale të Rusisë” dhe kanë tërhequr vërejtjen se propaganda e Kremlinit po e shndërron Rusinë në “shtet të represionit, shprehjes së urrejtjes dhe frikës”.

Dmitry Peskov, zëdhënës i presidentit të Rusisë, Vladimir Putin, e ka hedhur poshtë këtë rezolutë, duke sugjeruar se hetimi rus është i mjaftueshëm, raportoi AP.

“Këtu është Rusi dhe ne do të vazhdojmë hetimin, që po udhëhiqet nga organet dhe shërbimet speciale dhe ato për zbatimin e ligjit, që janë të parapara me legjislacionin rus”, tha Peskov.

Kjo rezolutë u miratua, derisa anëtari i Këshillit për të drejtat e njeriut i Kremlinit, Andrei Babushkin, është marrë në pyetje nga hetuesit rusë, pasi e kishte vizituar personin, Zaur Dadayev, dhe dy të tjerë, të akuzuar për vrasjen e Boris Nemtsovit, në burgun Lefortovo në Moskë.

Babushkin, pas vizitës së tij më 11 mars, tha se kishte shenja se Dadayev ishte torturuar për ta pranuar fajësinë dhe se ai i kishte parë “disa plagë” në trupin e Dadayevit.

Babushkin, po ashtu, tha se oficerët e Komitetit Hetus të Rusisë i kanë thënë se ai ndoshta më nuk do të mund t’i vizitoj të dyshuarit në këtë rast, pasi ai është dëshmitar.

Yeva Merkachyova, reportere e gazetës ruse, Moskovsky Komsomolets (MK), e cila i ka vizituar të dyshuarit, së bashku me Babushkinin, po ashtu është marrë në pyetje si dëshmitare.

Gazeta dhe Merkachyova e kanë nënshkruar një përkushtim për të mos zbuluar informacione për këtë rast, por gazetares nuk i është thënë se asaj nuk do t’i ndalohet vizita e të dyshuarve.

Më 11 mars, gazeta MK e ka publikuar një raport të bazuar në vizitën e gazetares Merkachyova, në të cilin citohet Dadayev, që ka thënë se ai e kishte pranuar fajësinë, pasi i ishte thënë se një person, që ishte arrestuar së bashku me të, do të lirohej nëse ai e pranon fajësinë.

Dadayev kishte sugjeruar se ishte frikësuar se nëse nuk e pranon fajësinë, atëherë ai person do të mund të vritej.

Në raport është cituar edhe një person tjetër i dyshuar që ka thënë se ishte “torturuar”.

Dadayev, ish-polic në rajonin e trazuar në Çeçeni, është njëri nga pesë të akuzuarit e arrestuar, për vrasjen e Boris Nemtsovit, kritik i zëshëm i presidentit të Rusisë, Vladimir Putin.

Vrasja është bërë më 27 shkurt, afër selisë së presidencës së Rusisë.

Në një dëgjim në një gjykatë në Moskë më 8 mars, një gjyqtare tha se Dadayev e kishte pranuar fajësinë për vrasjen e Nemtsovit para hetuesve, por ai nuk e kishte pranuar fajësinë në gjykatë.

Komiteti Hetues i Rusisë më 11 mars ka njoftuar se Babushkin dhe Merkachyova e kanë shkelur ligjin duke zbuluar detaje për takimet e tyre me të dyshuarit dhe mund të ballafaqohen me ndjekje ligjore.

Boris Nemtsov, 55 vjeçar, është qëlluar me katër plumba në shpinë, derisa shetiste me dashnoren e tij nga Ukraina, përgjatë një ure, afër Sheshit të Kuq në Moskë, pak para mesnatës.

I ndjeri Nemtsov është politikani më i njohur në Rusi, që është vrarë prej viteve të 90-ta. Ai i ka udhëhequr protestat, ka publikuar raporte me të cilët janë paraqitur dyshime për korrupsion në mesin e aleatëve të presidentit Putin, dhe zëshëm e ka kundërshtuar mbështetjen e Moskës për separatistët në Ukrainë.

Në këtë konflikt ndërmjet separatistëve pro-rusë dhe forcave qeveritare të Ukrainës, prej muajit prill të vitit të kaluar, janë vrarë më se 6 mijë njerëz.

Vrasja e Nemtsovit paraqet rrezik për rusët, që e sfidojnë qeverinë dhe ajo ka shkaktuar thirrje nga perëndimi për hetime gjithëpërfshirëse. Kolegët e Nemtsovit të ndjerë kanë shqetësime se një gjë e tillë nuk do të ndodhë pasi ato mund të çojnë deri afër Kremlinit.

Zhanna Nemtsova, vajza më e madhe e Boris Nemtsovit, më 12 mars i tha BBC-së se Putini është për tu fajësuar “politikisht” për vrasjen e babait të saj.

Duke folur nga Italia, Nemtsova, 30 vjeçare, tha se babai i saj ishte “kritik i Putinit, ai luftoi me Putinin, e me askend tjetër”.

“Pas vdekjes së tij, opozitës i është prerë koka dhe çdokush është i frikësuar”, tha Zhanna Nemtsova.rel
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
SPEKULLIME PËR SHËNDETIN E PUTINIT (03.13.2015)
KIMMELI FTON NË STUDIO OBAMËN PËR TË FOLUR RRETH JASHTËTOKËSORËVE (03.13.2015)
TJETËR GRABITJE SPEKTAKOLARE NË FRANCË (03.12.2015)
GODITJA E ISIS - DËSHMI NË KONGRES (03.12.2015)
IS PRETENDON SE VRAU NJË SPIUN IZRAELIT (03.11.2015)
FLORIDA - AKSIDENT GJATË STËRVITJEVE TË MARINËS AMERIKANE (03.11.2015)
TSIPRAS I KANOSET GJERMANISË - KËRKOJMË DËMSHPËRBLIMET E LUFTËSGreqi, Kammenos kërcënon Gjermaninë me xhihadistët (03.11.2015)
MBRETI ABDULLAH NË PARLAMENTIN EVROPIAN - EVROPA TA LUFTOJË ISLAMOFOBINË (03.10.2015)
EURO BIE NË NIVELIN MË TË ULËT NDAJ DOLLARIT NË 12 VITE (03.10.2015)
SHTËPIA E BARDHË - REPUBLIKANËT PO PËRPIQEN T'I SHKATËRROJNË NEGOCIATAT ME IRANIN (03.09.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Maj 2020  
D H M M E P S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
 
::| Hot News
PRESIDENTI OBAMA NISI TURIN NË EUROPË - "SHBA DHE EVROPA TË BASHKUAR NË MBROJTJE TË UKRAINËS, PUTINI DUHET T'I KUPTOJË PASOJAT E VEPRIMEVE TË TIJ"
UNICEF: 300 fëmijë kanë humbur jetën në Rripin e Gazës

 
VOAL
[Shko lart]