VOAL - Online Zëri i Shqiptarëve

NJË POLIC I BARDHË NË SHBA AKUZOHET SE VRAU NJË QYTETAR ME NGJYRË

E Mërkurë, 04.08.2015, 07:55am (GMT1)


Foto ilustrueseNjë polic i bardhë në Shtetet e Bashkuara është akuzuar për vrasje, pasi ka qëlluar për vdekje një person me ngjyrë.

Një video e filmuar nga një kalimtar ka treguar policin Michael Thomas Slager duke qëlluar 50-vjeçarin Walter Lamer Scott disa herë në shpinë, teksa ai largohej pas një zënke.

Ngjarja në North Charleston vjen në kohën e tensioneve midis autoriteteve të rendit në SHBA dhe komuniteteve pakicë, pas disa vrasjeve të personave me ngjyrë nga zyrtarët policorë.

Vdekja e Michael Brown në Ferguson të Misurit dhe e Eric Garner në Nju Jork, vitin e kaluar, ka shkaktuar protesta kombëtare. rel
www.voal-online.ch


Copyright © 2005-2008 Nulled by [x-MoBiLe]. All rights reserved.