E Hënë, 02.17.2020, 06:13am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
LAJME NDËRKOMBËTARE
 
SHBA DO TA HEQIN KUBËN NGA LISTA E TERRORIZMIT

E Mërkurë, 04.15.2015, 09:59am (GMT+1)Shtëpia e Bardhë njoftoi se Presidenti Barack Obama do ta heqë Kubën nga lista e shteteve që mbështesin terrorizmin, një hap kyç në përpjekjet e tij për të normalizuar marrëdhëniet ndërmjet dy vendeve.

Obama e mori vendimin përfundimtar pas një rishqyrtimi që Departamenti i Shtetit i bëri pranisë Kubës në këtë listë. Përcaktimi si shtet që mbështet terrorin ka qenë një njollë mbi krenarinë e Kubës dhe një pengesë e madhe në përpjekjet për riparimin e lidhjeve ndërmjet Uashingtonit dhe Havanës.

Në një mesazh për Kongresin, Presidenti Obama thoshte se qeveria e Kubës "nuk ka ofruar ndonjë mbështetje për terrorizmin ndërkombëtar" në gjashtë muajt e fundit. Ai u thoshte gjithashtu ligjvënësve se Kuba "ka dhënë garanci se nuk do të mbështesë aktet e terrorizmit ndërkombëtar në të ardhmen."

Njoftimi i së martës vjen pak ditë pas takimit që Presidenti Obama dhe presidenti kuban Raul Castro patën në kuadrin e një samiti rajonal në Panama. Bisedimet shënuan takimin e parë zyrtar mes udhëheqësve të dy vendeve të tyre prej një gjysmë shekulli. za
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
BISEDIMET PËR IRANIN DO TË RINISIN MË 21 PRILL (04.14.2015)
SHBA E KUNDËRSHTON VEPRIMIN E PUTINIT (04.14.2015)
TURQIA TËRHOQI AMBASADORIN NGA VATIKANI (04.13.2015)
NEW YORK - DISA ORË DUHEN PËR TË NXJERRË NGA APARTAMENTI NJERIUN QË PESHON 317 KILOGRAMË (04.13.2015)
TAKIM HISTORIK - OBAMA DHE CASTRO - SY MË SY (04.12.2015)
OBAMA DHE CASTRO SHTRËNGUAN DUART (04.11.2015)
PRESIDENTI OBAMA I VENDOSUR TË TAKOHET ME KUBANËT NË PANAMA (04.10.2015)
SIRI - KRYHEN SULME TË REJA AJRORE KUNDËR IS-it (04.10.2015)
GJEORGJIANËT PËRKUJTOJNË SHTYPJEN SOVJETIKE TË VITIT 1989 (04.09.2015)
DËSHMITARI QË FILMOI VRASJEN NË SHBA KA FRIKË PËR SIGURINË E TIJ (04.09.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shkurt 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
 
::| Hot News
PRESIDENTI OBAMA NISI TURIN NË EUROPË - "SHBA DHE EVROPA TË BASHKUAR NË MBROJTJE TË UKRAINËS, PUTINI DUHET T'I KUPTOJË PASOJAT E VEPRIMEVE TË TIJ"
UNICEF: 300 fëmijë kanë humbur jetën në Rripin e Gazës

 
VOAL
[Shko lart]