E Hënë, 06.01.2020, 12:42pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
LAJME NDËRKOMBËTARE
 
IRANI NUK DO T'I LEJOJË NDËRHYRJET NË JEMEN

E Shtunë, 05.02.2015, 05:25pm (GMT+1)

Zëvendësministri i jashtëm iranian, Hossein-Amir Abdollahian, thotë se Irani ka interesa të përbashkëta të sigurisë me Jemenin, dhe nuk do të lejojë që aktorët e tjerë në rajon t’i shkatërrojnë këta interesa.

Agjencia e lajmeve Tasnim ka raportuar sot se ky zyrtar iranian ka thënë se vendet e tjera nuk do të lejohen ta rrezikojnë këtë siguri të përbaashkët me “aventura ushtarake”, që ishte një referencë e qartë për fushatën njëmujore të sulmeve në Jemen nga koalicioni i udhëhequr nga Arabia Saudite.

Raportet ndërmjet Iranit dhe Arabisë Saudite janë tensionuar lidhur me konfliktin në Jemen, ku sauditët po e udhëheqin aksionin e përbashkët ushtarak kundër kryengritësve shiitë huthi, që besohet se e kanë mbështetjen e Iranit.

Njëherësh, komuniteti ndërkombëtar e ka përqendruar vëmendjen në përkeqësimin e krizës humanitare në Jemen, ku afro 1,250 njerëz janë vrarë gjatë luftimeve.

Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Ban Ki-moon, ka tërhequr vërejtjen se mungesat e karburanteve mund t’i ndalin të gjitha ndihmat humanitare për në Jemen, brenda “disa ditësh”. rel

WWW.VOAL-ONLINE.CH


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
OPERACION ANTITERRORIST NË KUFIRIN PAKISTAN-AFGANISTAN (04.23.2015)
LAVROV - SHBA PO SHKEL ARMËPUSHIMIN NË UKRAINË (04.23.2015)
KERRY SHPREH BESIM PËR MARRËVESHJE PËRFUNDIMTARE BËRTHAMORE (04.15.2015)
SHBA DO TA HEQIN KUBËN NGA LISTA E TERRORIZMIT (04.15.2015)
BISEDIMET PËR IRANIN DO TË RINISIN MË 21 PRILL (04.14.2015)
SHBA E KUNDËRSHTON VEPRIMIN E PUTINIT (04.14.2015)
TURQIA TËRHOQI AMBASADORIN NGA VATIKANI (04.13.2015)
NEW YORK - DISA ORË DUHEN PËR TË NXJERRË NGA APARTAMENTI NJERIUN QË PESHON 317 KILOGRAMË (04.13.2015)
TAKIM HISTORIK - OBAMA DHE CASTRO - SY MË SY (04.12.2015)
OBAMA DHE CASTRO SHTRËNGUAN DUART (04.11.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Qershor 2020  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
 
::| Hot News
PRESIDENTI OBAMA NISI TURIN NË EUROPË - "SHBA DHE EVROPA TË BASHKUAR NË MBROJTJE TË UKRAINËS, PUTINI DUHET T'I KUPTOJË PASOJAT E VEPRIMEVE TË TIJ"
UNICEF: 300 fëmijë kanë humbur jetën në Rripin e Gazës

 
VOAL
[Shko lart]