E Hënë, 06.01.2020, 02:59pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
LAJME NDËRKOMBËTARE
 
MUZEU I LUFTËS SË FTOHTË NË BUNKERIN SEKRET TË TITOS

E Djelë, 05.03.2015, 08:40am (GMT+1)


Bunkeri për mbrojtje nga sulmet atomike - ekzistenca e të cilit ishte mbajtur sekret në Jugosllavinë socialiste – është shndërruan në muze të madh të Luftës së Ftohtë.

Labirinti me tunele, salla të errëta dhe dyer të rënda prej çeliku, strehimorja e luftës atomike ndërtuar prej liderit jugosllav, Josip Broz Tito, janë përdorur prej vitit 2011 si lokacion për hapje ekspozitash. Por tani artistët preferojnë diçka tjetër, krejtësisht të re.

“Ne dëshirojmë ta bëjmë muze të Luftës së Ftohtë, një muze hibrid që do të jetë edhe ushtarak, edhe artistik”, ka deklaruar Edo Hoxhiq, që u ka prirë përpjekjeve publike për të hapur strehimoren. “Kur hyjmë brenda, udhëtojmë nëpër kohë”.

Ndërtuar 280 metra nën tokë dhe me 604 metra katrorë, bunkeri është pothuajse i padukshëm nëse kaloni rreth lokacionit në periferi të qytetit Konjiq, në jug të Bosnjës, rreth 40 kilometra larg Sarajevës.

Tito, që i priu Jugosllavisë së dikurshme prej përfundimit të Luftës së Dytë Botërore deri në vdekje, më 1980, shfrytëzoi luftën e ftohtë për të baraspeshuar shtetin ndërmjet Lindjes dhe Perëndimit, dhe ndërtoi aleanca gjithandej botës.kd
WWW.VOAL-ONLINE.CH


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
IRANI NUK DO T'I LEJOJË NDËRHYRJET NË JEMEN (05.02.2015)
OPERACION ANTITERRORIST NË KUFIRIN PAKISTAN-AFGANISTAN (04.23.2015)
LAVROV - SHBA PO SHKEL ARMËPUSHIMIN NË UKRAINË (04.23.2015)
KERRY SHPREH BESIM PËR MARRËVESHJE PËRFUNDIMTARE BËRTHAMORE (04.15.2015)
SHBA DO TA HEQIN KUBËN NGA LISTA E TERRORIZMIT (04.15.2015)
BISEDIMET PËR IRANIN DO TË RINISIN MË 21 PRILL (04.14.2015)
SHBA E KUNDËRSHTON VEPRIMIN E PUTINIT (04.14.2015)
TURQIA TËRHOQI AMBASADORIN NGA VATIKANI (04.13.2015)
NEW YORK - DISA ORË DUHEN PËR TË NXJERRË NGA APARTAMENTI NJERIUN QË PESHON 317 KILOGRAMË (04.13.2015)
TAKIM HISTORIK - OBAMA DHE CASTRO - SY MË SY (04.12.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Qershor 2020  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
 
::| Hot News
PRESIDENTI OBAMA NISI TURIN NË EUROPË - "SHBA DHE EVROPA TË BASHKUAR NË MBROJTJE TË UKRAINËS, PUTINI DUHET T'I KUPTOJË PASOJAT E VEPRIMEVE TË TIJ"
UNICEF: 300 fëmijë kanë humbur jetën në Rripin e Gazës

 
VOAL
[Shko lart]