E Hënë, 06.01.2020, 12:57pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
LAJME NDËRKOMBËTARE
 
ITALI - JANË SHPËTUAR MIJËRA EMIGRANTË NË DET

E Djelë, 05.03.2015, 03:43pm (GMT+1)

Afro 3,900 emigrantë janë shpëtuar nga anijet afër bregdetit të Libisë dje dhe sot herët në mëngjes, ka njoftuar Roja Bregdetare e Italisë.

Një zëdhënës i kësaj roje tha se gjatë ditës priten më tepër operacione të shpëtimit.

Të gjithë personat janë dërguar në Itali. Kombësia e tyre ende nuk është përcaktuar.

Autoritetet italiane thanë se dje janë ndërmarrë 17 operacione të ndryshme të shpëtimit, pasi trafikantët e kishin shfrytëzuar motin e nxehtë dhe detin e qetë për t’i lëvizur imigrantët nga Afrika.

Së paku 1,750 njerëz kanë humbur jetën këtë vit duke u përpjekur për ta kaluar Mesdheun.

Vlerësohet se 800 emigrantë janë fundosur muajin e kaluar, kur anija e tyre ishte përmbysur afër ujërave të Libisë.

Në një takim urgjent lidhur me këtë krizë të emigrantëve, liderët e Bashkimit Evropian thanë se ata do t’i shtojnë fondet për operacionet e shpëtimit, që udhëhiqen nga Agjencia kufitare e BE-së, Frontex.

WWW.VOAL-ONLINE.CH


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
KTHEHET QETËSIA NË BALTIMORË (05.03.2015)
MERKEL NË DACHAU NË 70 VJETORIN E ÇLIRIMIT TË KAMPIT FAMËKEQ TË PËRQËNDRIMIT (05.03.2015)
MUZEU I LUFTËS SË FTOHTË NË BUNKERIN SEKRET TË TITOS (05.03.2015)
IRANI NUK DO T'I LEJOJË NDËRHYRJET NË JEMEN (05.02.2015)
OPERACION ANTITERRORIST NË KUFIRIN PAKISTAN-AFGANISTAN (04.23.2015)
LAVROV - SHBA PO SHKEL ARMËPUSHIMIN NË UKRAINË (04.23.2015)
KERRY SHPREH BESIM PËR MARRËVESHJE PËRFUNDIMTARE BËRTHAMORE (04.15.2015)
SHBA DO TA HEQIN KUBËN NGA LISTA E TERRORIZMIT (04.15.2015)
BISEDIMET PËR IRANIN DO TË RINISIN MË 21 PRILL (04.14.2015)
SHBA E KUNDËRSHTON VEPRIMIN E PUTINIT (04.14.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Qershor 2020  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
 
::| Hot News
PRESIDENTI OBAMA NISI TURIN NË EUROPË - "SHBA DHE EVROPA TË BASHKUAR NË MBROJTJE TË UKRAINËS, PUTINI DUHET T'I KUPTOJË PASOJAT E VEPRIMEVE TË TIJ"
UNICEF: 300 fëmijë kanë humbur jetën në Rripin e Gazës

 
VOAL
[Shko lart]