E Hënë, 06.01.2020, 03:11pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
LAJME NDËRKOMBËTARE
 
VJENË - UJQIT E NATËS KANË VËNË KURORË LULESH NË PËRMENDOREN RUSE

E Djelë, 05.03.2015, 06:12pm (GMT+1)

Pjesëtarët e motoçiklistëve nacionalistë rusë kanë vënë kurorë lulesh në një monument të ushtarëve rusë, të cilët e kanë çliruar Vjenën nga nazistët.

Këta motoçiklistë, nga klubi Ujqit e Natës, që është i afërt me presidencën e Rusisë, janë në një turne, në përkujtim të fitores së Rusisë dhe aleatëve, kundër Gjermanisë naziste, para 70 vitesh, në Luftën e Dytë Botërore. Kjo turne e tyre, që ka filluar në Moskë, pritet të përfundoj në Berlin, më 9 maj.

Disa zyrtarë të Bashkimit Evropian kanë shprehur kritika për planet e këtij klubi, ndërsa Polonia nuk ka lejuar hyrjen e motoçiklistëve rusë në territorin e saj, duke reflektuar raportet e tensionuara ndërmjet Varshavës dhe Moskës, lidhur me rolin e Rusisë në konfliktin e Ukrainës.

Policia në Vjenë ka vlerësuar se në ngjarjen e djeshme të vendosjes së kurorës me lule, ishin të pranishëm afro 500 vetë.

Në mesin e atyre që morën pjesë në këtë ceremoni, ishte edhe ambasadori rus, Sergei Nechaev, i cili i ka falënderuar autoritetet e Austrisë, për mundësimin e këtij tubimi.

Motoçiklistët e klubit Ujqit e Natës mbështeten nga presidenti i Rusisë, Vladimir Purtin, i cili i ka grahur motoçikletës së bashku me ta.  rel

WWW.VOAL-ONLINE.CH


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
ITALI - JANË SHPËTUAR MIJËRA EMIGRANTË NË DET (05.03.2015)
KTHEHET QETËSIA NË BALTIMORË (05.03.2015)
MERKEL NË DACHAU NË 70 VJETORIN E ÇLIRIMIT TË KAMPIT FAMËKEQ TË PËRQËNDRIMIT (05.03.2015)
MUZEU I LUFTËS SË FTOHTË NË BUNKERIN SEKRET TË TITOS (05.03.2015)
IRANI NUK DO T'I LEJOJË NDËRHYRJET NË JEMEN (05.02.2015)
OPERACION ANTITERRORIST NË KUFIRIN PAKISTAN-AFGANISTAN (04.23.2015)
LAVROV - SHBA PO SHKEL ARMËPUSHIMIN NË UKRAINË (04.23.2015)
KERRY SHPREH BESIM PËR MARRËVESHJE PËRFUNDIMTARE BËRTHAMORE (04.15.2015)
SHBA DO TA HEQIN KUBËN NGA LISTA E TERRORIZMIT (04.15.2015)
BISEDIMET PËR IRANIN DO TË RINISIN MË 21 PRILL (04.14.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Qershor 2020  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
 
::| Hot News
PRESIDENTI OBAMA NISI TURIN NË EUROPË - "SHBA DHE EVROPA TË BASHKUAR NË MBROJTJE TË UKRAINËS, PUTINI DUHET T'I KUPTOJË PASOJAT E VEPRIMEVE TË TIJ"
UNICEF: 300 fëmijë kanë humbur jetën në Rripin e Gazës

 
VOAL
[Shko lart]