E Mërkurë, 08.12.2020, 07:37am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
LAJME NDËRKOMBËTARE
 
DUNFORDI PROPOZOHET PËR SHEF TË SHTABIT TË USHTRISË AMERIKANE

E Martë, 05.05.2015, 06:28pm (GMT+1)

Presidenti amerikan Barack Obama e ka propozuar Joseph Dunfordin për shef të ri të Shtabit të Bashkuar të ushtrisë amerikane.

Zoti Dunford, 59 vjeçar, në këtë post do ta zëvendësojë gjeneralin e armatës Martin Dempsey, i cili pritet të tërhiqet në muajin shtator.

Gjërësisht pritet që gjenerali Dunford, ish komandant i forcave amerikane në Irak dhe Afganistan, me lehtësi do ta fitojë konfirminin në Senatin e Shteteve të Bashkuara.

Ky gjeneral ishte i njohur me nofkën “luftëtari Joe” në betejat në Irak, ku ishte i përfshirë në udhëheqjen e forcave gjatë invadimit amerikan në vitin 2003.

Obama gjithashtu e ka propozuar gjeneralin e Forcës Ajrore të SHBA-ve, Paul Selva, momentalisht komandant i komanës së transportit, si zëvendësshef të Shtabit të Bashkuar të ushtrisë amerikane.rel

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
ISIS E MERR PËRGJEGJËSINË PËR SULMIN NË TEKSAS (05.05.2015)
BERLIN - NË KUTITË E BANANEVE GJENDEN 360 KILOGRAMË KOKAINË (05.05.2015)
PRESIDENTI OBAMA PRITET TA EMËROJË SHEFIN E RI TË SHTABIT TË BASHKUAR (05.05.2015)
ZGJEROHEN HETIMET PËR TË SHTËNAT AFËR AKTIVITETIT PËR PROFETIN MUHAMET (05.04.2015)
DY USHTARË TË UKRAINËS DHE DY LUFTËTARË RUSË U VRANË NË LUFTIME (05.04.2015)
MOTOÇIKLISTËT NACIONALISTË RUSË HYNË NË GJERMANI (05.04.2015)
FRANCA E KATARI NËNSHKRUAJNË MARRËVESHJE USHTARAKE (05.04.2015)
ZARIF - T'I JAPIM FUND 'KRIZËS SË FABRIKUAR' BËRTHAMORE (05.04.2015)
TEL AVIV - POLICIA PËRLESHET ME DEMONSTRUESIT ETIOPIANË (05.04.2015)
TEKSAS - POLICIA VRET SULMUESIT E GARËS SË KARIKATURËS SË PROFETIT MUHAMET (05.04.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Gusht 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 
::| Hot News
PRESIDENTI OBAMA NISI TURIN NË EUROPË - "SHBA DHE EVROPA TË BASHKUAR NË MBROJTJE TË UKRAINËS, PUTINI DUHET T'I KUPTOJË PASOJAT E VEPRIMEVE TË TIJ"
UNICEF: 300 fëmijë kanë humbur jetën në Rripin e Gazës

 
VOAL
[Shko lart]