E Mërkurë, 08.12.2020, 04:35pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
LAJME NDËRKOMBËTARE
 
ISH SENATORI BOB DOLE FLET MBI FITOREN E 8 MAJIT

E Shtunë, 05.09.2015, 04:08pm (GMT+1)Amerikanët e shënuan ditën e fitores mbi nazizmin me një manifestim spektakolar avionësh mbi parkun qendror të Uashingtonit. Mes pjesëmarrësve ishte edhe ish-Senatori dhe ish-kandidat për president, Bob Dole, vetë veteran i Luftës së Dytë Botërore.

Për shqiptarët, Bob Dolë ka mbetur në kujtesë si i dërguari i Presidentit amerikan Bill Clinton në bisedimet ndërkombëtare për zgjidhjen e krizës në Kosovë në 1999. Ai pat folur hapur për nevojën e ndërhyrjes për të ndalur fushatën ushtarake serbe kundër shqiptarëve në Kosovë.

Dje ish-Senatori kujtoi një etapë më të hershme të jetës së tij – atë të veteranit të luftës, ku iu bashkuar mijëra amerikanëve për të kujtuar sakrificat që çuan në fitoren mbi nazizmin. Ai e viziton përmendoren e Luftës së Dytë Botërore çdo javë.

Dje vizitorët e shumtë i kërkonin senatorit të dilnin në fotografi apo të bisedonin me të. Ai u shkëput për disa minuta për të folur me gazetarin e Zërit të Amerikës:

“Nuk e di se sa mijëra veteranë kam takuar këtu. Të gjithë janë njerëz të shkëlqyer që e duan vendin dhe që kanë bërë sakrifica. Shumë prej tyre janë me karrike me rrota, por janë shumë të fortë”.

“Sot është ditë shumë e veçantë. Është përvjetori i fitores në Evropë. Unë u plagosa tre javë para se të përfundonte lufta. Do të kisha bërë mirë të isha fshehur diku. Gjermanët më gjetën para se t’i gjeja unë. E kam për nder thjesht që marr pjesë”.

“Kjo është ditë e madhe për shumë njerëz. Shumë të rinj kanë rastin të mësojnë se si funksionon bota”.
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
KOREJA VERIORE TESTON RAKETË BALISTIKE NËNUJORE (05.09.2015)
SEKRETARI KERRY NË FRANCË (05.09.2015)
MASAT E SIGURISË RRETH SHTËPISË SË BARDHË (05.09.2015)
OBAMA NDERON AMERIKANËT QË MORËN PJESË NË LUFTËN E DYTË BOTËRORE (05.08.2015)
TALEBANËT MARRIN PËRSIPËR RRËZIMIN E HELIKOPTERIT ME AMBASADORË (05.08.2015)
8 MAJI - DITA BOTËRORE E KRYQIT TË KUQ DHE GJYSMËHËNËS SË KUQE (05.08.2015)
ANIJA E HUMBUR KOZMIKE E RUSISË DO TË BJERË NË TOKË TË PREMTEN (05.07.2015)
IRANI LIROI ANIJEN E KAPUR QYSH NË PRILL (05.07.2015)
SHBA - SFIDAT E SHEFIT TË RI TË SHTATMADHORISË (05.07.2015)
ÇMIMI PËR CHARLIE HEBDON SHKAKTON POLEMIKA NË AMERIKË (05.06.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Gusht 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 
::| Hot News
PRESIDENTI OBAMA NISI TURIN NË EUROPË - "SHBA DHE EVROPA TË BASHKUAR NË MBROJTJE TË UKRAINËS, PUTINI DUHET T'I KUPTOJË PASOJAT E VEPRIMEVE TË TIJ"
UNICEF: 300 fëmijë kanë humbur jetën në Rripin e Gazës

 
VOAL
[Shko lart]