E Shtunë, 09.20.2014, 02:53am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
LAJMI I FUNDIT
 
KROACIA SHËNON 20 VJETORIN E PAVARËSISË
E Shtunë, 10.08.2011, 09:33pm (GMT+1)

Zagreb, 8 tetor 2011 (Kosovapress)

Me një sërë aktivitetesh Kroacia ka kremtuar të shtunën Ditën e Pavarësisë, duke përkujtuar 8 tetorin e vitit 1991, kur Kuvendi kroat unanimisht mori vendim që të shkëpusë lidhjet me Jugosllavinë e atëhershme.

Në shënimin e kësaj dite, një delegacion shtetëror i kryesuar nga presidenti Ivo Josipoviq, kryeministrja Jadranka Kosor dhe nënkryetari i Kuvendit, Vlladimir Sheks kanë vendosur kurora lulesh në përmendoren e viktimave, ushtarëve të vrarë dhe në varrin e presidentit kroat Franjo Tuxhman.

"Kroacia në 20 vjetët e fundit si shtet ka arritur mjaft shumë, ka ruajtur pavarësinë në një luftë të vështirë dhe të përgjakshme, por ka kryer një sërë reformash, falë të cilave ndodhet para nënshkrimit të marrëveshjes me Bashkimin Evropian", ka thënë Josipoviq.

Pavarësisht kësaj, ai ka shtuar se ka mbetur edhe shumë punë për t’u bërë, sidomos në fushën e ekonomisë, ndërtimin e demokracisë dhe të drejtave të njeriut...

(http://www.kosovapress.com)

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
PRESIDENTI OBAMA PËRSHËNDET TRI FITUESET E ÇMIMIT NOBEL TË PAQES (10.08.2011)
LËVIZJA EVROPIANE E KOSOVËS PROPOZON STATUSIN E RAJONIT EVROPIAN PËR VERIUN (10.08.2011)
KHARAFI PREMTON NJOHJEN E SHPEJTË TË KOSOVËS NGA KUVAJTI (10.08.2011)
QEVERIA PO BASHKËPUNON ME SERBËT NË VERI?! (10.08.2011)
THAÇI: NË BEOGRAD SHKOJ KUR TË MË FTOJNË SI KRYEMINISTËR (10.08.2011)
ÇEKU ME NËNË SERBE PARLAJMËRON PROTESTË NË PRAGË KUNDËR PRESIDENTES SË REPUBLIKËS SË KOSOVËS (10.08.2011)
AUTOSTRADA - FINANCIMI NGA BUXHETI RREZIKON KRIZË BUXHETORE (10.08.2011)
Krimi në veri, reagon kapobanda Zvonko Veselinoviq VESELINOVIQ PËRPIQET TË PËRGËNJESHTROJË BEOGRADIN PËR AUTORËSINË E JARINËS (10.08.2011)
"Koha ditore": PROKURORIA E IMPLIKON THAÇIN NË TREGTINË E ARMËVE (10.08.2011)
KRYEPARLAMENTARI I KUVAJTIT VIZITON KOSOVËN (10.08.2011) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2014  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
 
::| Hot News
LIDHJA QYTETARE SHQIPTARO-AMERIKANE TAKOHET ME KONGRESMENË AMERIKANË - NË MAQEDONI KA RACIZËM KUNDËR SHQIPTARËVE
VLAN TEK PRESIDENTJA JAHJAGA - NE JEMI SHUMICA, JEMI ZGJIDHJAIsa Mustafa - Nuk ka si të jetë më gjithpërfshirëse qeveria se kjo që po krijojmë ne
RADIO EVROPA E LIRË - PAS DËSHTIMIT TË ZGJEDHJES SË ARSIM BAJRAMIT NË POSTIN E KTYETARIT, NDËRPRITET SEANCAKoalicionit paszgjedhor nuk i jepet e drejta për të propozuar kandidatin e saj
LIVE BLOG: SEANCA KONSTITUTIVE
PAPA PËRSHËNDET POPULLIN SHQIPTAR: DO TA VIZITOJ KËTË VEND SEPSE KA VUAJTUR SHUMË PËR SHKAK TË REGJIMIT TË TMERRSHËM ATEIST
BANKA BOTËRORE - NË SHQIPËRI RRETH 40 PËR QIND E POPULLATËS NË MOSHË PUNE AS NUK PUNON, AS NUK KËRKON PUNË
JAKUP KRASNIQI - PARA SE TË MENDOJË PËR ZGJEDHJE TË REJA, HASHIM THAÇI TË PYESË PARTINË PSE NUK PO GJEN DOT ALEATË PËR QEVERISJE
Shqipëri - Konferencë për vizitën e PapësIMZOT RROK MIRDITA - NËPËR TOKËN E KORRUPSIONIT DHE TË PADREJTËSISË, NËPËR DETIN E TRAZUAR TË SHFRYTËZIMIT E TË MASHTRIMIT, KISHA I THOTË JO KËSAJ RRUGE'
ROBERT CAROLAN, GJYQTARI AMERIKAN I GJYKATËS KUSHTETUESE TË KOSOVËS, JEP DORËHEQJEN - NUK U PAJTUA ME ENVER HASANIN PËR VENDIMIN NDAJ ISA MUSTAFËS
BE S'E KA PROBLEM NËSE BISEDIMET I UDHËHEQ VETËVENDOSJE

 
VOAL
[Shko lart]