VOAL - Online Zëri i Shqiptarëve

VUÇIÇI - NEVE NUK DO TË NA I MERRNI KUFIJTË

E Djelë, 05.10.2015, 06:24am (GMT1)Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se qytetarët serbë mund të jenë të qetë, edhe pas zhvillimeve në Kumanovë të Maqedonisë.

“Kufijtë tanë janë nën kontroll të plotë të forcave të Republikës së Serbisë. Neve nuk mund të na i merrni pikat kufitare. Nuk do të lejojmë asnjë rrezikim të forcave serbe të sigurisë”, ka thënë Vuçiq, transmeton Shërbimi i Ballkanit i Radios Evropa e Lirë.

Të shtunën, në Kumanovë ka pasur përleshje midis forcave policore dhe grupeve të armatosura, për të cilat Ministria e Brendshme e Maqedonisë ka thënë se kanë ardhur nga “vendi fqinj”.

Vuçiq ka thënë se disa familje serbe, ashtu si edhe afro 400 shqiptarë janë larguar nga Kumanova për në Serbi.rel
www.voal-online.ch


Copyright © 2005-2008 Nulled by [x-MoBiLe]. All rights reserved.