E Shtunë, 02.29.2020, 01:43am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
OPINONE-EDITORIALE
 
SHQIPËRIA E 27 TETORIT 2012 APELON
Nga ARTUR VREKAJ

E Hënë, 10.29.2012, 06:37am (GMT+1)Shqipërinë e sotme e zbukuron dita. E përndrit Dielli. E urton Zoti. E helmon grekofilia. E plagon edhe heshtja e Tiranës zyrtare e 27 tetorit 2012. Më shumë e ngroh shqiptaria e popullit të Shqipërisë, Kosovës, shqiptarëve të Maqedonisë, Malit të Zi, Luginës së Preshevës dhe më shumë e Diasporës që ka rrënjur sërish. Sepse ne, shqiptarët jemi në truallin tonë autokton më lashtë se fqinjët tanë, ardhacakë.

Nuk ka truall të banuar që lashtë nga paraardhësit e shqiptarëve pellazgë dhe ilirë dhe nga shqiptarët e sotëm në Ballkan që të mos ketë një histori qëndrese e mbijetese. Të mos ketë një lapidar beteje a një monument dëshmori që ka dhënë jetën për truallin e tij, për Liri e Pavarësi.

Dhe për ndëshkim të Fesë sonë Madhore – SHQIPTARISE , Tirana zyrtare në Nëntor 2008 nënshkroi Marrëveshjen e Stabilizim-Asocimit të Shqipërisë me BE, me kusht ndërtimin e varrezave greke në Bularat e Këlcyrë. Pra, Shqipëria ka vetëhelmuar vetveten për hir të integrimit europian.

Ky është turpi më i madh kombëtar i Tiranës zyrtare, i viteve të demokracisë pas ardhjes së Janullatosit, si shpresë e Megalidhesë që nuk e “kupton” pse Shqiptaria është Feja e vërtetë e shqiptarëve? Dhe Janullatosi filloi të flasë…
Më 27 tetor 2012 grekët vijnë e festojnë në Sarandë, Gjirokastër dhe Këlcyrë. Tirana zyrtare hesht. S’ka pikë reagimi zyrtar. Këta grekë, deputetë a jo, çfarëdo statusi që kanë lejohen të bëjnë nderet e tyre në tokë shqiptare edhe me polici shqiptare të ruajtur mirë! Kurse çamët nuk lejohen të hyjnë në tokën e stërgjyshërve të tyre!

Aleanca Kuq e Zi proteston me të drejtë. Nder flamurin kombëtar, thërret shqip në rrugën Këlcyrë – aksi kombëtar Tepelenë- Gjirokastër.

A e merr me mend Tirana zyrtare se sa dëm i ka bërë Shqipërisë me varrezat greke? A e sheh Tirana zyrtare se sa të provokuar janë ndjenjat tona kombëtare shqiptare? Ja ç’na kujton kjo ditë shiu e 27 tetor 2012: Masakrat Greke!
Ja bilanci i Masakës Greke në Shqipërinë e vitit 1914: 250 fshatra u rrënuan, 100-mijë njerëz emigruan, 11 krahina të begata dhe të lulëzuara Gora, Devolli, Korça, Kolonja, Leskoviku, Përmeti, Frashëri, Skrapari, Tepelena, Kurveleshi, Gjirokastra u shkatërruan.

98 vjet vjet më parë, më 1914, shqiptarët masakroheshin nga andartët e Batalionit të Shenjtë aty afër Grykës së Këlcyrës, në Peshtan, Tepelenë ku mbysnin e hidhnin me dhjetëra foshnja në pus, kurse grave shtatzëna ua hiqnin me thika foshnjat e gjalla Delvinës a i çanin me bajoneta në trup se gjalli.

Në Luaras, Ersekë theren 14 fëmijë.

Nga 2 deri më 10 korrik 1914 në zonën e Panaritit të Korcës u mblodhën e u therën përmbi 375 shqiptarë, 298 prej Panaritit u therën në Grabockë e pastaj andartët ua hodhën kokat në Honin e Karakollit ! Panariti u dogj.

Më 25 shkurt 1914 në Kuqar dhe Kosinë të Përmetit grekët therën fëmijët në sy të nënave si dhe bënë masakrime të pashembullta njerëzore në Kishën e Kosinës.

Më 29 prill 1914 në Sheshin e Rrapit të Hormovës, Tepelenë dhe në Kishën lart në Kodër grekët therën e vranë përmbi 217 shqiptarëve ku kanibalet grekë torturuan ç’njerëzisht shqiptarët e pambrojtur. U dogjën 98 shtëpi. U mor gjëja e gjallë, mijëra kokë të trasha e bagëti!

Marrja e eshtrave të varreve shqiptare të Kosines, Përmet për eshtra ushtarësh grekë dhe ngritja e memorialit të grekëve në Boboshticë përmbi varret shqiptare të fshatit si dhe varrezat në Këlcyrë e Bularat e helmuan edhe disa herë Shqipërinë e Jugut!

Ku janë deputetët shqiptarë që përgjërohen për kombin shqiptar? Po shefat e partive kryesore në Shqipëri pse nuk shprehen apo e kanë gojën vetëm për të kuar heshtjen shqiptare?!

Shqipëria 27 tetorit 2012 apelon:
Gjer sa të shkulen varret greke në tokën shqiptare Shqipëria e Jugut nga Tirana zyrtare me ligj në Parlament dhe me punë fizike, historia kombëtare shqiptare do të sjellë në vëmendjen e shqiptarëve patriotë se Masakrat Greke nuk ka Zot që ti harroje e të mos i ndëshkojë! Shqipëria do të qetësohet kur këto eshtra ti marrin grekët ashtu siç i morën italianët të tyret;
gjer sa çamëve do tu jepet e drejta e pronësisë dhe e drejta e njohjes nga Greqia në pasportat e shqiptarëve çame që Çamëria është Vendlindja e tyre.
gjer atëherë, brezave shqiptarë do t’ju kujtojmë: hapni sytë nga grekët dhe nga Janullatos!
…dhe jemi në prag të shekullit të dytë të Pavarësisë së Shqipërisë!


ARTUR VREKAJ


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
NDËRROI JETË RAMAZAN TURDIUNga FRANK SHKRELI (10.26.2012)
SKËNDERBEU – KAMPIONI SHQIPTAR I LIRISË DHE KRISHTËRIMITStudim nga ARTUR VREKAJ (10.25.2012)
OPINION ME RASTIN E 100 VJETORIT TË PAVARËSISË SË SHQIPËRISËNga FRANK SHKRELI (10.23.2012)
SERBIA MARTOHET ME RUBLËN RUSENga SHABAN MURATI (10.22.2012)
NJI ASPEKT POLITIK I GREVËS SË URISËNga SAMI REPISHTI (10.21.2012)
50 VJETORI I KRIZËS KUBANE TË RAKETAVENga FRANK SHKRELI (10.20.2012)
EGOTUNELI I MINITIRANËVENga XHEMAL AHMETI (10.20.2012)
LIBRI:  KOSOVA -- RRUGA DREJTË LIRISËRecenues FRANK SHKRELI (10.18.2012)
E PATOLERUESHME ARROGANCA E SHUMICËS NDAJ KËRKESAVE TË SHBA E BE PËR DIALOG!Nga ELIDA BUÇPAPAJ (10.18.2012)
ISH TË BURGOSUR POLITIKË TË POPULLIT TË BURGOSUR POLITIKNga SKËNDER BUÇPAPAJ (10.17.2012) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shkurt 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
 
::| Hot News
PËRMBYTJET NË SHQIPËRI - QEVERIA THOTË SE GJENDJA ËSHTË KRITIKE, KËRKON NDIHMË NGA BRUKSELI
ARVIZU - PRESIM QË DREJTËSIA SHQIPTARE TË DËNOJË TRAFIKANTËT E NJERËZVE
NATO NUK MUND TË NDIHMOJË NË KRIJIMIN E USHTRISË NË KOSOVË
GJERMANIA, FRANCA, BRITANIA E MADHE, HOLLANDA DHE DANIMARKA KUNDËR STATUSIT TË VENDIT KANDIDAT PËR SHQIPËRINË
THAÇI PARALAJMËRON ZGJEDHJEN E PRESIDENTIT GJATË JAVËS SË ARDHSHME
MISIONI MISHELËNga MICHELLE OBAMA, Newsweek
BABAI E NJEH MË MIRËNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times
NATO dhe BE borxhlinj ndaj Kosovës ?Nga Elida Buçpapaj

 
VOAL
[Shko lart]