E Enjte, 08.13.2020, 06:48am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
OPINONE-EDITORIALE
 
PËRJASHTIMI I BERISHËS
Nga DUKAGJIN ALIMUSAJ

E Martë, 06.24.2014, 02:14pm (GMT+1)


Pёrderisa nё Prishtinё ёshtё nё zhvillim e sipёr njё proces qё mund tё sjellё pёrmbysjen e regjimit hashimist, proces ky qё, nёse jetёsohet, do ndikojё pozitivisht nё pёrparimin e jo vetёm tё shoqёrisё kosovare por tё mbarё kombit shqiptar, nё Tiranё ёshtё duke u konsoliduar njё tjetёr regjim jodemokratik. Pa kaluar akoma as njё vit nga instalimi i qeverisё sё tyre, fituesit e zgjedhjeve tё kaluara kanё arritur qё tё kenё nё duart e tyre shumё mё shumё pushtet se ç’do tё duhej tё kishin krerёt e qeverisё nё njё demokraci funksionale.

Njё pushtet qё ёshtё duke u keqpёrdorur pёrditё e mё shumё nga ana e socialistёve, qoftё kur nё pyetje ёshtё raporti i tyre me ato insititucione tё pakta qё nuk i kanё pushtuar akoma e qoftё kur nё pyetje ёshtё raporti i tyre me opozitarёt (por dhe me qytetarёt).

Ajo çfarё ёshtё konstante nё sjelljet e pushtetarёve tё rinj ёshtё ndёrmarrja e veprimeve nё funksion tё ngushtimit tё hapёsirёs sё disponuar nga opozitarёt. Veprimi mё i fundit nё kёtё drejtim ishte pёrjashtimi i Sali Berishёs nga Parlamenti i Shqipёrisё.

Ishte njё pёrjashtim qё u bё menjёherё pasi ky i fundit pati njё shpёrthim emocional teksa ishte duke ia nxёnё pёr tё madhe njёrit prej ministrave tё tanishёm mungesёn e qёndrimit prej bashkёshorti tё denjё me rastin e fyerjes qё supozohet se i ёshtё bёrё bashkёshortes sё tij nga ana e kryetarit tё qeverisё sё atjeshme.

Nё fakt ky ishte preteksi qё u pёrdor, derisa shkaku i vёrtetё duhet tё kёrkohet tek vullneti i krerёve tё socialistёve pёr shtypjen e opozitarёve. Duket sikur atyre nuk ёshtё duke u mjaftuar besimi qё kanё marrё pёr tё qeverisur. Duket sikur ata janё duke ndjekur njё politikё asgjёsuese. Prandaj dhe ky veprim i tyre. I ndёrmarrё njё vit pas fitores nё zgjedhje dhe nё kohёn e marrjes sё njё vendimi tё rёndёsishёm pёr shqiptarёt nga politika evropiane.

Pёrndryshe, nuk ishte e arsyeshme qё tё veprohej nё kёtё mёnyrё. Se Deputeti Berisha nuk e ofendoi gruan e ministrit, po pёrkundrazi, e shprehi indinjatёn e tij pёr sjelljen prej qyqari tё burrit tё saj. Asgjё mё pak e asgjё mё shumё se kaq. Fjalёt mund tё kenё pasur tone paksa dramatike por pasojat e tyre nuk ishin tragjike. Kishte edhe pak komedi por jo sa nё disa shfaqje tjera qё nё tё kaluarёn janё shfaqur nё teatrin politik nga skena tiranase. Sidoqoftё, gruaja e ministrit vazhdon tё jetё edhe sot po ajo qё ishte dje. Sikurse qё edhe ministrit nuk duket se i kanё mbetur pasoja tё mёdha nё vetёbesimin prej toiboizi tё qeverisё.

Nuk po them se shpёrthimet emocionale tё ish kryeministrit janё pёr t’u duartrokitur. As nuk po them se mёnyra e komunikimit tё tij me publikun por dhe me kundёrshtarёt ёshtё ajo e duhura. Pёrkundrazi. Ajo ёshtё e gabuar dhe joefikase. Se makineria propagandistike e socialistёve ёshtё e specializuar qё produkteve tё saj t’ua jap formёn e kёrkuar nga shoqёria e atjeshme. E cila si sport mё tё suksesshёm e ka Peshёngritjen. Paramendojeni se sa e rёndёsishme mund tё jetё pёr njё shoqёri tё tillё pёrmbajtja e kёtyre produkteve.

Pastaj si mund tё impresionohet nga ligjёrimet pro besnikerisё njё shoqёri qё ka kontribuar jo pak nё mbarёvajtjen e sa e sa shitoreve me drita tё kuqe?

Gjeneralisima e Libertarianёve ёshtё njё politikan energjik e hiperaktiv. Kjo ёshtё e ditur tashmё. Por energjia dhe hiperaktivizmi i tij, duke qenё se nuk janё duke u kanalizuar nё drejtimet e duhura, janё duke u kthyer nё pengesa nё rrugёn e ripёrtёritjes sё tё djathtёve. Unё mendoi se do ishte mirё qё ai tё vetёpёrmbahej pak dhe t’u linte hapёsirё edhe tё tjerёve pёr t’i udhёhequr aksionet opozitare. Nuk ёshtё e thёnё qё çdo reagim e çdo denoncim tё bёhet nga ai. Ka edhe tё tjerё qё mund ta bёjnё kёtё punё. Kurse ai, krahas punёs sё deputetit, do mund tё bёnte edhe ndonjё gjё tjetёr, psh. do mund tё ligjёronte nё Akademinё e Libertarianёve. Sikur tё ekzistonte njё e tillё. Dhe nёse nuk ekziston, atёherё pse t‘mos krijohet?

Janё disa gjёra qё do duhej tё ndryshonin jo vetёm nё mёnyrёn e komunikimit tё ish kryeministrit por edhe nё mёnyrёn e politikbёrjes sё opozitarёve. Njёra prej tyre ёshtё ajo e menaxhimit tё faqes fejsbukiane tё ish kryeministrit. Deri mё tani ajo ёshtё menaxhuar nё njё mёnyrё jo tё mirё. Nuk besoj se ёshtё e dobishme qё nga andej t’na drejtohen shpёrthime tё llojit: Fitoreee! Urimeee! Hello, everything alright there?
 
Megjithatё, tё gjitha kёto meritojnё mё pak vёmendje se veprimet antidemokratike tё regjimit ramometist. I rёndёsishёm pёr t’u shёnuar nё kronikёn jo vetёm tё lajmeve por dhe tё historisё ёshtё poshtёrimi qё ёshtё duke u bёrё shqiptarёve nё pёrgjithёsi, derisa nё njёren anё mirёpriten me tamtame lloj-lloj mjekrrash tё lyera me gjakun e tyre, kurse nё anёn tjetёr u pёrjashtohet njёra prej figurave mё kryesore tё historisё kombёtare.

Pёr opozitarёt kёto nuk janё kohё tё mira. Prijёsit e tyre janё duke u pёrdorur si shёnjestra tё politikёs antidemokratike qё ёshtё duke ndjekur regjimi ramometist. Deri dje ata ishin duke qeverisur, sot janё tё pёrjashtuar e nesёr mund tё jenё tё zhdukur fare nga skena politike (dhe jo vetёm). Kjo ёshtё ajo çka do duhej tё merrej parasysh nga libertarianёt e atjeshёm. Nёse kanё mbetur tё tillё. Unё nuk dua tё besoj se ato e ata kanё mbaruar. Nuk dua!

DUKAGJIN ALIMUSAJ


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
PRESIDENTJA THËRRET KUVENDIN E RINga SKËNDER BUÇPAPAJ (06.24.2014)
TIFOZAT MË TË MIRË NË BOTËNga UK LUSHI (06.23.2014)
S’KA DILEMË PËR TË ZGJEDHUR MIDIS REPUBLIKËS SË HASHASHIT APO SHTETIT LIGJORNga ELIDA BUÇPAPAJ (06.22.2014)
Në vazhdim të arsyetimit të prof. dr. Vedat ShehutÇFARË FSHIHET PAS TERMIT 'KOMB FOSHNJOR KOSOVAR'Nga Prof. dr. ESHREF YMERI (06.22.2014)
Z. Berisha, nuk kishte tapet të kuq për gazetarët në LazaratNË LAZARAT NUK PATI GAZETARË TË PRIVILEGJUAR, PATI VETËM GAZETARË QË RREZIKUAN JETËNNga: MENTOR KIKIA (06.22.2014)
KA SHUMË TË DREJTË SHKRIMTARJA E NDERUAR, ZONJA VILHELME HAXHIRAJNga Prof. dr. ESHREF YMERI (06.21.2014)
LIDHJA E LIRISËNga DUKAGJIN ALIMUSAJ (06.19.2014)
DEDIKIM KUSHTUAR BASHKËVUAJTËSVE TË MINga RESHAT KRIPA (06.19.2014)
VIZITA E PAPËS NË TIRANË DHE HISTORIA E PERSEKUTIMIT FETAR NË SHQIPËRINË KOMUNISTENga FRANK SHKRELI (06.18.2014)
RA LAZARATI S'RA LAZARATINga SKËNDER BUÇPAPAJ (06.18.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Gusht 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 
::| Hot News
PËRMBYTJET NË SHQIPËRI - QEVERIA THOTË SE GJENDJA ËSHTË KRITIKE, KËRKON NDIHMË NGA BRUKSELI
ARVIZU - PRESIM QË DREJTËSIA SHQIPTARE TË DËNOJË TRAFIKANTËT E NJERËZVE
NATO NUK MUND TË NDIHMOJË NË KRIJIMIN E USHTRISË NË KOSOVË
GJERMANIA, FRANCA, BRITANIA E MADHE, HOLLANDA DHE DANIMARKA KUNDËR STATUSIT TË VENDIT KANDIDAT PËR SHQIPËRINË
THAÇI PARALAJMËRON ZGJEDHJEN E PRESIDENTIT GJATË JAVËS SË ARDHSHME
MISIONI MISHELËNga MICHELLE OBAMA, Newsweek
BABAI E NJEH MË MIRËNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times
NATO dhe BE borxhlinj ndaj Kosovës ?Nga Elida Buçpapaj

 
VOAL
[Shko lart]