E Premte, 10.30.2020, 02:20am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
PERSONAZH
 
ZBULOHET BUSTI I HAVELIT NË KONGRES

E Enjte, 11.20.2014, 04:30pm (GMT+1)Busti i Havelit në selinë e Kongresit amerikan

Kongresistët amerikanë kanë zbuluar bustin e ish-presidentit të ndjerë çek, Vaclav Havel, në selinë e Kongresit.

Ceremonia në Uashington është ndjekur edhe nga e veja e Havelit, Dagmar, dhe kryeministri çek, Bohuslav Sobotka.

Kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve, John Boehner, ka thënë se Haveli, disidenti që ka udhëhequr Revolucionin e Kadifenjtë në Çekosllovaki më 1989, “ka nënshtruar komunistët, duke përdorur një armë që atyre nuk u është përshtatur – e ajo ka qenë e vërteta”.

Busti i Havelit qëndron në Kongres së bashku me tre të buste të tjera të liderëve të shquar, në mesin e tyre ish-kryeministri britanik, Winston Churchill.

Zbulimi i bustit të Havelit është bërë në 25-vjetorin e Revolucionit të Kadifenjtë.
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
ISH KRYEMINISTRI KAZAK NË ARREST SHTËPIAK (11.19.2014)
DY TË ARRESTUAR PËR ZHDUKJEN E MISS HONDURAS (11.19.2014)
GEORGE W BUSH - DO TA NDIHMOJ VËLLAIN TË ZGJIDHET PRESIDENT (11.10.2014)
BUSH SENIOR - 'GJERMANIA E BASHKUAR I KA PËRMBUSHUR PRITJET E MIA' (11.09.2014)
KONFIRMOHEN DISA AKUZA KUNDËR PRINCESHËS SPANJOLLE (11.08.2014)
WALESA - PUTIN I KA SHPALLUR LUFTË PERËNDIMIT (11.08.2014)
AMERIKANI QË VRAU BIN LADENIN, ZBULON IDENTITETIN E TIJ (11.07.2014)
KLAUS IOHANNIS - NJË PRESIDENTI 'GJERMAN' PËR RUMANINË (11.04.2014)
UKRAINË - BËN BETIMIN UDHËHEQËSI SEPARATIST ZAKHARCHENKO (11.04.2014)
GORBACHEV ISHTE I PARI QË KËRKOI SHEMBJEN E MURIT TË BERLINIT (11.04.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Tetor 2020  
D H M M E P S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 
Lajme Aktuale

Poetesha që ka zgjedhur Obama

 
VOAL
[Shko lart]