E Mërkurë, 09.23.2020, 10:08am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
PERSONAZH
 
MYFTIU I MADH I BOSNJES KRITIKON KARIKATURAT E CHARLIE HEBDO

E Premte, 01.16.2015, 10:05am (GMT+1)


Myftiu i Madh i Bosnjes, Husein Kavazoviq


Udhëheqësi i komunitetit mysliman të Bosnjes, e ka kritikuar botimin e fundit të revistës satirike Charlie Hebdo, e cila përsëri ka shfaqur karikaturat e Profetit Muhamet, karikatura të cilat nga shumë myslimanë janë cilësuar si ofenduese.

Përmes një deklarate të publikuar sot, Myftiu i Madh i Bosnjes, Husein Kavazoviq, thotë se pamja e Profetit në atë revistë, është një “keqpërdorim i lirisë së fjalës dhe shprehjes artistike, të përdorura për të fyer, me paramendim, njerëz të tjerë dhe atë çfarë është e shenjtë për ta”.

Objektivë e botimit të ri të Charlie Hebdo, sipas Husein Kavazoviq, ishte paraqitja e Profetit në mënyrë sa më të urryer.

Javën e kaluar, Husein Kavazoviq, e ka dënuar sulmin e 7 janarit nga ana a militantëve në revistën Charlie Hebdo, ku janë vrarë 12 persona.

Husein Kavazoviq konsiderohet si një udhëheqës i hapur dhe i moderuar mysliman, i cili synon ta promovoj tolerancën me qëllim që të forcohen parimet e islamit të modernizuar. rel

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
HEROI I PARISIT - SHITËSI MYSLIMAN QË SHPËTOI 6 PENGJE (01.12.2015)
JA ÇFARË THANË TERRORISTËT E PARISIT PAK ORË PARA SE TË VRITESHIN (01.10.2015)
KA VDEKUR FIDEL KASTRO - TWITTER VARROS REVOLUCIONARIN KUBAN (01.10.2015)
PILOTJA UKRAINASE DËRGOHET NË QELI TË BURGUT NË MOSKË (01.09.2015)
NJERIU I SHEKULLIT ALBERT AJNSHTAJNI- 50 FAKTE NGA JETA E TIJ (01.07.2015)
ÇIFTI BUSH FESTOI 70 VJETORIN E MARTESËS (01.07.2015)
13 REPUBLIKANËT QË GAROJNË PËR NË SHTËPINË E BARDHË MË 2016 (01.07.2015)
AUSTRI - ORTEKU VRET DY SKIATORË AMERIKANË (01.06.2015)
FIFA - PRINCI ALI BIN AL HUSSESIN SHPALL KANDIDATURËN PËR PRESIDENT (01.06.2015)
GJYKIMI I DZHOKAR TSARNAEVIT (01.06.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 
Lajme Aktuale

Poetesha që ka zgjedhur Obama

 
VOAL
[Shko lart]