E Mërkurë, 09.23.2020, 10:05am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
PERSONAZH
 
FRANCA SHPËRBLEN VEPRIMET E LASSANA BATHILYIT

E Djelë, 01.18.2015, 07:33pm (GMT+1)Veprimet e një punonjësi kurajoz në dyqanin hebraik në Paris që ishte nën sulmin e një personi të armatosur, i siguruan atij përshpejtimin e procesit të marrjes së shtetësisë franceze.

Lassana Bathily i tha Zërit të Amerikës në një intervistë dje se Presidenti francez Francois Hollande e kishte telefonuar dhe i kishte premtuar se do t’i jepte shtetësinë.

Bathily, një mysliman nga Mali që i fshehu blerësit në një dhomë frigoriferike në katin e poshtëm të dyqanit para se të mund të dilte dhe të lajmëronte policinë, tha se për të nuk kishte rëndësi se të cilit besim ishin njerëzit që ai shpëtoi.

Bathily është konsideruar hero për veprimet e tij gjatë sulmit terrorist.

Bathily kishte aplikuar për shtetësinë franceze në vitin 2014, pasi kishte jetuar në Francë për tetë vjet. Ministria e Brendshme thotë se procesi për shtetësinë e tij është përshpejtuar dhe Ministri i Brendshëm Bernard Cazaneuve do të drejtojë ceremoninë e shtetësisë së tij të martën.
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
ARRESTOHET NJË AMERIKAN NËN DYSHIMET PËR TERRORIZËM (01.16.2015)
MYFTIU I MADH I BOSNJES KRITIKON KARIKATURAT E CHARLIE HEBDO (01.16.2015)
HEROI I PARISIT - SHITËSI MYSLIMAN QË SHPËTOI 6 PENGJE (01.12.2015)
JA ÇFARË THANË TERRORISTËT E PARISIT PAK ORË PARA SE TË VRITESHIN (01.10.2015)
KA VDEKUR FIDEL KASTRO - TWITTER VARROS REVOLUCIONARIN KUBAN (01.10.2015)
PILOTJA UKRAINASE DËRGOHET NË QELI TË BURGUT NË MOSKË (01.09.2015)
NJERIU I SHEKULLIT ALBERT AJNSHTAJNI- 50 FAKTE NGA JETA E TIJ (01.07.2015)
ÇIFTI BUSH FESTOI 70 VJETORIN E MARTESËS (01.07.2015)
13 REPUBLIKANËT QË GAROJNË PËR NË SHTËPINË E BARDHË MË 2016 (01.07.2015)
AUSTRI - ORTEKU VRET DY SKIATORË AMERIKANË (01.06.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 
Lajme Aktuale

Poetesha që ka zgjedhur Obama

 
VOAL
[Shko lart]