E Premte, 08.07.2020, 05:03am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
PERSONAZH
 
ARGJENTINË - PROKURORI QË E KISHTE AKUZUAR PRESIDENTEN, U GJET I VDEKUR

E Hënë, 01.19.2015, 03:22pm (GMT+1)


Pjesëtarët e sigurisë duke e bartur trupin e pajetë të prokurorit Nisman nga banesa e tij në Buenos Ajres


Prokurori argjentinas, Alberto Nisman, i cili e kishte akuzuar presidenten, Cristina Fernandez, për involvim në komplot për ta fshehur rolin e dyshuar të Iranit në sulmin më vdekjeprurës terrorist në Argjentinë, është gjetur i vdekur.

Autoritetet thanë se trupi i pajetë i tij ishte gjetur mbrëmë në banjon e banesës së tij me të shtëna nga arma.

Prokurori Nisman ishte hetues i sulmit me bombë në vitin 1994 në një qendër në kryeqytetin Buenos Ajres, me ç’rast ishin vrarë 85 vetë.

Javën e kalaur, Alberto Nisman ka shprehur dyshime se presidentja e Argjentinës, Cristina Fernandez, dhe zyrtarë të tjerë, kishin hapur kanale sekrete në mbështetje të të dyshuarve iranianë.

Prokurori Nisman është dashur që sot në një dëgjim në kongres t’i shpjegoj akuzat e tij. Këto akuza nga ana e një zëdhënësi të presidentes ishin hedhur poshtë si “absurde”.

Prokurorët argjentinas e kishin akuzuar Iranin se kishte planifikuar dhe financuar sulmin, të cilin e kishte kryer grupi militant libanez, Hezbollah.

Irani i ka hedhur poshtë akuzat si të “pabaza”.rel
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
FRANCA SHPËRBLEN VEPRIMET E LASSANA BATHILYIT (01.18.2015)
ARRESTOHET NJË AMERIKAN NËN DYSHIMET PËR TERRORIZËM (01.16.2015)
MYFTIU I MADH I BOSNJES KRITIKON KARIKATURAT E CHARLIE HEBDO (01.16.2015)
HEROI I PARISIT - SHITËSI MYSLIMAN QË SHPËTOI 6 PENGJE (01.12.2015)
JA ÇFARË THANË TERRORISTËT E PARISIT PAK ORË PARA SE TË VRITESHIN (01.10.2015)
KA VDEKUR FIDEL KASTRO - TWITTER VARROS REVOLUCIONARIN KUBAN (01.10.2015)
PILOTJA UKRAINASE DËRGOHET NË QELI TË BURGUT NË MOSKË (01.09.2015)
NJERIU I SHEKULLIT ALBERT AJNSHTAJNI- 50 FAKTE NGA JETA E TIJ (01.07.2015)
ÇIFTI BUSH FESTOI 70 VJETORIN E MARTESËS (01.07.2015)
13 REPUBLIKANËT QË GAROJNË PËR NË SHTËPINË E BARDHË MË 2016 (01.07.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Gusht 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 
Lajme Aktuale

Poetesha që ka zgjedhur Obama

 
VOAL
[Shko lart]