E Martë, 08.11.2020, 05:40pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
PERSONAZH
 
RUSI - ANTIFASHISTËT E PËRKUJTOJNË AVOKATIN DHE GAZETAREN E VRARË

E Hënë, 01.19.2015, 03:26pm (GMT+1)Aktivistët antifashistë mbajnë sot marshime në disa qytete të Rusisë në nderim për avokatin për të drejtat e njeriut, Stanislav Markelov, dhe gazetaren, Anastasia Baburova, që ishin vrarë në Moskë, para 6 vitesh.

Marshime janë mbajtur në Irkutsk të Siberisë, ndërsa planifikohen të mbahen edhe në Moskë dhe Shën Petersburg.

Markelov dhe Baburova, që ishin të njohur për luftën e tyre kundër dhunës ultranacionaliste, janë vrarë në pikë të ditës në qendër të Moskës, në vitin 2009.

Dy pjesëtarë të një grupi neonazist, Nikita Tikhonov, dhe Yevgenia Khasis, ishin dënuar në vitin 2011. Tikhonov ishte dënuar me burgim të përjetshëm për vrasje, ndërsa Khasis me 18 muaj se e kishte ndihmuar Tikhonovin.

Avokati Stanislav Markelov, e kishte përfaqësuar gazetaren investigative, Anna Politkovskaja, e cila ishte vrarë në vitin 2006, dhe civilët çeçenë të akuzuar nga trupat ruse.rel
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
ARGJENTINË - PROKURORI QË E KISHTE AKUZUAR PRESIDENTEN, U GJET I VDEKUR (01.19.2015)
FRANCA SHPËRBLEN VEPRIMET E LASSANA BATHILYIT (01.18.2015)
ARRESTOHET NJË AMERIKAN NËN DYSHIMET PËR TERRORIZËM (01.16.2015)
MYFTIU I MADH I BOSNJES KRITIKON KARIKATURAT E CHARLIE HEBDO (01.16.2015)
HEROI I PARISIT - SHITËSI MYSLIMAN QË SHPËTOI 6 PENGJE (01.12.2015)
JA ÇFARË THANË TERRORISTËT E PARISIT PAK ORË PARA SE TË VRITESHIN (01.10.2015)
KA VDEKUR FIDEL KASTRO - TWITTER VARROS REVOLUCIONARIN KUBAN (01.10.2015)
PILOTJA UKRAINASE DËRGOHET NË QELI TË BURGUT NË MOSKË (01.09.2015)
NJERIU I SHEKULLIT ALBERT AJNSHTAJNI- 50 FAKTE NGA JETA E TIJ (01.07.2015)
ÇIFTI BUSH FESTOI 70 VJETORIN E MARTESËS (01.07.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Gusht 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 
Lajme Aktuale

Poetesha që ka zgjedhur Obama

 
VOAL
[Shko lart]