E Martë, 08.11.2020, 05:14pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
PERSONAZH
 
EMËROHET PESHKOPJA E PARË FEMËR NË ANGLI

E Hënë, 01.26.2015, 09:01pm (GMT+1)


Peshkopja Libby Lane


Kisha e Anglisë e ka shenjtëruar për herë të parë një pshkope femër.

Libby Lane është emëruar peshkope para më shumë se 1 mijë personave, gjatë një ceremonie të mbajtur në katedralën York në veri të Anglisë.

Ceremonia dy-orëshe është ndjekur nga kryepeshkopi, Justin Welby, i cili është edhe udhëheqësi shpirtëror i Kishës së Anglisë.

Kisha e Anglisë e ka miratuar legjislacionin në nëntor, sipas të cilit i lejon gratë në pozitën e peshkopes.

Kjo shihet si nëna e kishës Anglikane e cila ka rreth 85 milinë ndjekës.

Kishat Anglikane në vendet si Shtete të Bashkuara, Kanadaja dhe Australia, kanë emëruar tashmë gra peshkope.

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
NDAHET NGA JETA KËNGËTARI DEMIS ROUSSOS (01.26.2015)
LIROHEN NGA BURGU DY DJEMTË E HOSNI MUBARAKUT (01.26.2015)
RUSIA REFUZON LIRIMIN E PILOTES NADIYA SAVCHENKO (01.26.2015)
KUJTIME NGA AUSCHVITZI - 'KAM REFUZUAR TË VDES' (01.26.2015)
MEDIAT - VRITET KOMANDANTI I SHQIPTARËVE NË SIRI LAVDRIM MUHAXHERI (01.26.2015)
CILI ËSHTË ALEXIS TSIPRAS? (01.26.2015)
SHKUP - ARRESTOHET ISH SHEFI I SHËRBIMIT SEKRET SHTETËROR (01.25.2015)
50 VJET NGA VDEKJA E CHURCHILLIT (01.25.2015)
NDAHET NGA JETA MBRETI I ARABISË SAUDITE (01.23.2015)
RRËNQETHËSE - 87 VJEÇARI QË I SHPËTOI HOLOKAUSTIT PËRSHËNDET SHPËTIMTARIN E TIJ (01.22.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Gusht 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 
Lajme Aktuale

Poetesha që ka zgjedhur Obama

 
VOAL
[Shko lart]