E Hënë, 07.06.2020, 11:58pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
PERSONAZH
 
LEXOJENI KËTË HISTORI - NICHOLAS WINTON, SCHINDLERI BRITANIK QË SHPËTOI 669 FËMIJË
E Martë, 02.03.2015, 08:26pm (GMT+1)


VOAL - Sir Nicholas Winton George, lindur Nicholas Wertheim (Londër, 19 maj 1909), është një filantrop anglez, i njohur si "Schindleri Britanik".

Midis viteve 1938 dhe 1939, Winton shpëtoi 669 fëmijë (kryesisht hebrej) nga Çekosllovakia e pushtuar,duke organizuar udhëtimin e tyre me tren në Britani të Madhe dhe duke u siguruar atyre strehim. Gjithçka që kishte bërë kishte mbetur e panjohur deri kur një ditë, në vitin 1988, gruaja e tij Greta zbulon rastësisht një album ku jepeshin detajet për jetët e shpëtuara. 80 prej këtyre fëmijëve jetonin në Angli.

Në një program të BBC titulluar “That’s Life” po në vitin 1988, ku ishte i pranishëm edhe Nicholas Winton me të shoqen, ai pa patur kurrë farë dijenie, e gjen veten përpara një të papriture të jashtëzakonshme, të rrethuara nga burra e gra, të cilët ishin fëmijët që ai dikur kishte shpëtuar.

Bota zbuloi tek ai burrë heroin e vërtetë i cili e kishte mbajtur në zemrën e tij veprën e tij heroike. Tashmë fëmijët që ai kishte shpëtuar nga ferri nazist ishin burra e gra të rritur, gjyshe e gjyshër, por nuk e harronin kurrë se jetën ia dedikonin atij burri, që quhet Nicholas Winton.

Nicholas Winton mbush në maj 106 vjeç. Jetët që ka shpëtuar i kanë shtuar atij jetën!

Më 1 shtator 2009 një Tren special me emrin Treni Winton u nis nga stacioni i Pragës. Ai drejtohej nga një lokomotivë dhe vagona të përdorur në vitet ‘30 kur Winton i kishte organizuar udhëtimin nga nga Praga në Londër. Në bordin e trenit ishte Winton, tashmë 100 vjeçar dhe disa nga fëmijët, tashmë edhe ata të moshuar, që ai kishte shpëtuar 70 vjet më parë, më 3 shtatorin e vitit 1939.

Në stacionin qendror të trenit në Pragë, me atë rast u inaguruar një memorial nga Flor Kent, që i dedikohet këtij burri. Është ky që jeni duke parë.

Winton është po ashtu tre herë kandidat për Nobelin e Paqes.

Sikur të gjithë ne do të bënim vepra të mira, mendoni se sa e bukur do të ishte bota./Elida Buçpapaj

Elida BUÇPAPAJ


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
RICHARD VON WEIZSÄCKER - PRESIDENTI I PËRJETSHËM (02.03.2015)
NIS GJYKIMI I ISH SHEFIT TË FMN-së (02.02.2015)
MANTELI I NAPOLEONIT EKSPOZOHET NË LONDËR (02.02.2015)
PETICION PËR LIRIMIN E RUSES SË AKUZUAR PËR TRADHTI (02.02.2015)
KUSH ËSHTË SERGIO MATTARELLA, PRESIDENTI I 12-të I SAPOZGJEDHUR I ITALISËNga PRIMO DI NICOLA, ANTONIO PITONI, Il fatto Quotidiano (02.01.2015)
RUSIA ZGJERON AKUZAT NDAJ PILOTES UKRAINASE (01.31.2015)
GJENDET VAJZA E PRESIDENTIT PUTIN (01.31.2015)
GAZETARI SEYMUR HEZI DËNOHET ME 5 VJET BURG (01.30.2015)
AKTIVISTI PRO-UKRAINAS REAGON PAS SHFAQJES SË SOPRANOS RUSE (01.30.2015)
NJË GRUA RUSE BURGOSET PËR TRADHTI (01.29.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2020  
D H M M E P S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
 
Lajme Aktuale

Poetesha që ka zgjedhur Obama

 
VOAL
[Shko lart]