E Hënë, 09.21.2020, 04:19am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
PERSONAZH
 
DËNOHET KREU I NJË GRUPI TERRORIST NË BELGJIKË

E Mërkurë, 02.11.2015, 04:26pm (GMT+1)


Ilustrim


Një gjykatë belge ka dënuar liderin e një organizate terroriste, që rekruton militantë për të luftuar në Siri, me 12 vjet burgim.

Dënimi kundër Fouad Belkacem, po ashtu i njohur si Abu Imran, është bërë gjatë gjykimit të 46 personave, të cilët akuzohen se i përkasin grupit radikal Sharia4Belgium.

Belkacem ka thënë se ai është vetëm zëdhënës i këtij grupi, i cili kërkon të përmbysë demokracinë në Belgjikë dhe të themelojë shtetin islamik.

Disa ndjekës të tij janë dënuar po ashtu sot nën akuzat për terrorizëm.

Vetëm nëntë nga 46 të pandehurit janë paraqitur në gjykatë, gjatë gjykimit pesëmujor.

Të tjerët besohet se janë në Siri ose janë vrarë.

Belgjika mbetet nën alarm të lartë të sigurisë pasi autoritetet, në muajin janar, kanë vrarë dy persona të armatosur, gjatë bastisjeve anti-militante.

Rreth 350 belgë mendohet se u janë bashkuar militantëve të Shtetit Islamik në Siri dhe Irak.rel


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
UASHINGTONI KONFIRMON VDEKJES E AMERIKANES - PENG I ISIS (02.11.2015)
ZVONKO VESELINOVIQ - DIKUR I SHUMËKËRKUAR, SOT I LIRË (02.10.2015)
QENIT 'MEDO' I NDALOHET TË LEHË (02.10.2015)
DISKREDITIMI I POHIMEVE TË BRIAN WILLIAMS RREZIKON KARRIERËN E TIJ (02.10.2015)
ISH SHEFI I FMNsë DËSHMON NË RASTIN KUNDËR TIJ (02.10.2015)
JOSIPOVIQ DEKOROI EJUP GANIQIN (02.09.2015)
GAZETARI AUSTRALIAN PETER GRESTE ARRIN NË SHTËPINË E TIJ (02.05.2015)
The Times - FJALËT E FUNDIT TË ESAT PASHË TOPTANIT NË PARIS, 1920 (02.05.2015)
SKANDALI NË ARGJENTINË (02.05.2015)
LEXOJENI KËTË HISTORI - NICHOLAS WINTON, SCHINDLERI BRITANIK QË SHPËTOI 669 FËMIJË (02.03.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 
Lajme Aktuale

Poetesha që ka zgjedhur Obama

 
VOAL
[Shko lart]