E Mërkurë, 08.05.2020, 12:04pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
PERSONAZH
 
100 NJERËZ NË LISTËN E NGUSHTË PËR 'TË JETUAR NË MARS'

E Martë, 02.17.2015, 11:19pm (GMT+1)


Amerikanja, Elena Shateny, njëra nga pjesëmarrëset e projektit Marsi NjëNjëqind entuziastë – 50 burra dhe 50 gra – janë përzgjedhur për t’iu bashkuar projektit Marsi Një, i cili planifikon ta dërgoj turmën e parë të njerëzve në një udhëtim në Mars.

Më shumë 202 mijë njerëz kishin aplikuar fillimisht për këtë udhëtim, një projekt privat i mbështetur nga sipërmarrësi holandez, Bas Lansdorp.

Projekti parasheh që planeti Mars të jetë vendbanim i përhershëm për njerëzit.

Projekti parasheh dërgimin e ekipeve me nga katër njerëz në planetin e kuq, qdo të dytin vit nga viti 2025, derisa atje të bëhen 40 njerëz.

Misioni ka njoftuar përmes faqes së internetit se “gjatë intervistimit të kandidatëve, ata kanë pasur shansë të tregojnë për rreziqet që përfshihen, punën në ekip dhe motivin e tyre për të qenë pjesë e kësaj ekspedite”.

Kandidatët që kanë hyrë në listën e ngushtë janë nga e gjithë bota duke përfshirë Shtetet e Bashkuara, Rusinë, Iranin, Irakun, Pakistanin, Serbinë dhe Ukrainën.rel

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
DJALI I JACKIE CHAN KËRKON FALJE PAS LIRIMIT NGA BURGU (02.14.2015)
NIKOS KOCIAS - MENDIMTAR RADIKAL ME MENDIM PERSONAL (02.12.2015)
ASAD - NGA ARMIK NË MIK? (02.12.2015)
DËNOHET KREU I NJË GRUPI TERRORIST NË BELGJIKË (02.11.2015)
UASHINGTONI KONFIRMON VDEKJES E AMERIKANES - PENG I ISIS (02.11.2015)
ZVONKO VESELINOVIQ - DIKUR I SHUMËKËRKUAR, SOT I LIRË (02.10.2015)
QENIT 'MEDO' I NDALOHET TË LEHË (02.10.2015)
DISKREDITIMI I POHIMEVE TË BRIAN WILLIAMS RREZIKON KARRIERËN E TIJ (02.10.2015)
ISH SHEFI I FMNsë DËSHMON NË RASTIN KUNDËR TIJ (02.10.2015)
JOSIPOVIQ DEKOROI EJUP GANIQIN (02.09.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Gusht 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 
Lajme Aktuale

Poetesha që ka zgjedhur Obama

 
VOAL
[Shko lart]