E Premte, 10.30.2020, 02:55am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
PERSONAZH
 
MICHELLE OBAMA EDHE NË KAMBOXHIA PËR TË PROMOVUAR SHKOLLIMIN

E Premte, 03.20.2015, 04:19pm (GMT+1)


Michelle Obama


Zonja e Parë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Michelle Obama ka udhëtuar të premten nga Japonia për në Kamboxhia - një udhëtim nga një nga vendet më të pasura të Azisë, në një nga më të varfërat -- si pjesë e fushatës për të ndihmuar miliona vajza përreth botës, që të qëndrojnë në shkollë.

Zonja Obama arriti në qytetin Siem Reap, ku ajo planifikon disa aktivitete që fokusohen në iniciativën arsimore të udhëhequr nga SHBA-të, të quajtur "T'i lëmë vajzat të mësojnë".

Shtëpia e Bardhë tha se zonja Obama pritet të "ndajë perspektivat amrikane rreth edukimit dhe qeverisjes së mirë", por nuk pritet që të kritikojë drejtpërdrejtë shkeljet e të drejtave të njeriut në Kamboxhia.

Michelle Obama është Zonja e Parë amerikane që viziton Kamboxhian, lideri i së cilës, Hun Sen, drejton vendin tash e 30 vjet, me shkallë të dobët të respektimit të të drejtave të njeriut.

Edhe sot, shumica e fëmijëve të Kamboxhias e lënë shkollën. Sipas statistikave të qeverisë në vitin 2014, 95 për qind e fëmijëve fillojnë shkollimin fillor, por vetëm 20 për qind e përfundojnë shkollimin e mesëm.

Varfëria në këtë vend është problemi kryesor, sidomos në zonat rurale, ku fëmijët nxjerren nga shkollat, për të punuar, në mënyrë që të ndihmojnë familjet e tyre. rel
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
FBI NIS HETIMET KUNDËR KONGRESISTIT AARON SHOCK (03.20.2015)
ZONJA E PARË AMERIKANE NË JAPONI - NISMA PËR ARSIMIMIN E GRAVE (03.19.2015)
PUTINI - KRIMEA ËSHTË ORIGJINA E HISTORISË RUSE (03.19.2015)
GJENDET VARRI I SERVANTESIT NË MADRID (03.17.2015)
HILLARY CLINTON E JEB BUSH (03.16.2015)
DREJTËSIA SUEDEZE NË NDJEKJE TË ASSANGE (03.13.2015)
SHKRIMTARËT NUK E DUAN ÇMIMIN E POLITIZUAR NGA KRYEMINISTRI (03.12.2015)
ZËRI I AMERIKËS - KUSH ËSHTË VLADIMIR PUTIN? (03.09.2015)
KËRCËNOHET ANNA DURYTSKAJA - DËSHMITARJA KRYESORE NË VRASJEN E NEMCOVIT (03.06.2015)
PROKURORI SPECIAL I ARGJENTINËS 'ËSHTË VRARË' (03.06.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Tetor 2020  
D H M M E P S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 
Lajme Aktuale

Poetesha që ka zgjedhur Obama

 
VOAL
[Shko lart]