E Shtunë, 06.06.2020, 11:37am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
POLITIKË
 

Parlamenti miratoi në tërësi ligjin për “Spiunët”
E Hënë, 12.22.2008, 09:07pm (GMT+1)

Nikollë Lesi kërkoi që ky ligj të kishte fuqi edhe për gazetarë që drejtojnë  mediat private

 

22 dhjetor, Voal-online – Kuvendi  miratola projektligjin e dërguar nga Këshilli i Ministrave për “Pastërtinë e Figurave”. Fillimisht u hap votimi për prezencën e deputetëve në sallë. Nga llogaritja rezultoi se të pranishëm në sallë ishin 77 ndër 140 deputetët. Përpara se të votohej Deputeti i PLDK-së, Nikollë Lesi kërkoi që në ligjin për “Pastërtinë e figurave të ish-zyrtarëve të lartë” të përfshihen edhe pronarët dhe kryeredaktorët e mediave. Sipas tij media është pushteti i katërt dhe nuk duhet të përjashtohet nga ky ligj. Nikollë Lesi me këtë rast përmendi njërin prej drejtuesave të televizioneve private me pseudonimin “Lapsi blu – Lapsi jeshil”, duke u bërë thirrje deputetëve që ta bëjnë publik emrin e këtij gazetari, duke nënvizuar se televizionet dhe gazetat private janë të mbushur me të tillë kontigjent.  Kryeministri Berisha replikoi duke aprovuar kërkesën e Lesit, por sipas tij neni për mediat është rrëzuar nga Kushtetuesja. “Dosja për mediat do të përdorej politikisht, prandaj dhe është përjashtuar”- tha Berisha. Ndërkohë gjatë votimit nen për nen, deputetët nuk e aprovuan nenin duke përfshirë kërkesën e Lesit, për kontroll të pronarëve të medias. Më tej u zhvillua votimi në parim, me elektronikë, ku morën pjesë të 77 deputetët. Ndër ta, 74 deputetë votuan pro, dy kundër dhe një deputet abstenoi.Pas votimit në parim, u shqyrtuan disa amendamente të këtij ligji të propozuar nga Këshilli i Ministrave. Në procesin e votimit janë futur 45 nene të cila u miratuan nga të 77 deputetët, pa vota kundër apo abstenime. Në fund është bërë edhe votimi në tërësi i projektligjit ku morën pjesë gjithsej, 77 deputetë. Ndër ta, 74 votuan pro ligjit të ri, dy kundër dhe një ishte abstenim.

 Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Presidenti Topi është “pro” hapjes së dosjeve (12.22.2008)
Kryeministri Sali Berisha i vendosur për ligjin e “Spiunëve”& (12.22.2008)
Kuvendi i Shqipërisë pritet të miratojë gjatë seancës së nesërme plenare ligjin për hapjen e dosjeve (12.21.2008)
Kodi i ri Zgjedhor ende peng i grindjeve PS-LSI< (12.17.2008)
Tema e Dosjeve (12.17.2008)
LIGJI I SPIUNËVE PËRSËRI PA PAJTIMIN E OPOZITË (12.15.2008)
Kuvendi i Shqipërisë riharton Kodin Zgjedhor, siç këshilloi Presidenti Topi (12.12.2008) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Qershor 2020  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
 
::| Hot News
KONFERENCË PËR SHTYP E KRYEMINISTRIT BERISHA DHE KRYEMINISTRIT BERLUSKONI
Berisha: Jemi Kina e vogël e Evropës, investoni (ANSA)
Dekorohen protagonistë të 20 shkurtit

 
VOAL
[Shko lart]