E Mërkurë, 05.27.2020, 08:05am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
POLITIKË
 
TIA: Nevojitet transparencë mbi financimin e partive në Shqipëri
E Martë, 09.22.2009, 07:32am (GMT+1)

 

Në Shqipëri dega lokale e organizatës Transparency International shprehur sot shqetësim lidhur me mungesën e transparencën mbi fondet që partitë politike shqiptare kanë përdorur gjatë fushatës zgjedhore. 

Transparency International Albania, (TIA) shprehet se një ndër problemet e mëdha në Shqipëri mbetet përdorimi i fondeve publike, një shqetësim i ngritur edhe nga raportet ndërkombëtare. Edhe raporti përfundimtar mbi zgjedhjet i ODIHR  kërkon një përmirësim ligjor dhe përforcim të masave për kontrollet mbi financimin e partive.

Kodi Zgjedhor shqiptar parashikon caktimin nga KQZ të ekspertëve kontabël që të ushtrojnë kontrolle mbi llogaritë e partive. TIA kërkon që një ligj i ri për këtë çështje të përfshijëtransparencën financiare të partive politike  edhe gjatë periudhës mes dy zgjedhjeve. (http://www.voanews.com/albanian)

 

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Llalla: Kemi kërkuar kallëzim penal për 14 zyrtarë (09.20.2009)
Qeveri me muskujNga Ramiz LUSHAJ (09.18.2009)
Tiranë: Qeveria e re nis punën (09.18.2009)
Qeveria lë jashtë PDInë, Muhedini: gabova kur kërkova të votohej PD (09.17.2009)
KQZ e Kosovvës: Për zgjedhjet e 15 nëntorit aplikuan 76 subjekte (09.17.2009)
LDD dhe AKR nënshkruajnë marrëveshje politike për zgjedhjet lokale 2009 (09.15.2009)
Berisha: Raporti i OSBE/ODIHR dëshmon se vendi bëri zgjedhjet më dinjitoze dhe se numërimi ishte korrekt (09.15.2009)
Krijohet koalicioni partiak zgjedhor AKR-LDD-PD (09.14.2009)
Fushata, Rama e Lakrori në Shkodër: Të bashkohet e majta dhe ndryshojmë qeverinë (09.13.2009)
Jozefina Topalli - Butësia e zonjës së hekurt (09.13.2009) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Maj 2020  
D H M M E P S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
 
::| Hot News
KONFERENCË PËR SHTYP E KRYEMINISTRIT BERISHA DHE KRYEMINISTRIT BERLUSKONI
Berisha: Jemi Kina e vogël e Evropës, investoni (ANSA)
Dekorohen protagonistë të 20 shkurtit

 
VOAL
[Shko lart]