E Enjte, 04.09.2020, 05:18am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
POLITIKË
 
Shtyhet kongresi i partisë shqiptare në pushtet
E Djelë, 10.04.2009, 04:14pm (GMT+1)

 

 

Frikë dhe pasiguri në radhët e BDI-së pas skandalit me “Enciklopedinë Maqedonase” që e dridhi jo vetëm opinionin e brendshëm por edhe atë të jashtëm.

Pas paralajmërimeve të herë pas hershme të zyrtarëve të lartë të “integristëve” se gjatë tetorit apo nëntorit të këtij viti do të ketë Kongres të partisë me të cilin BDI do të duhej të bënte reforma të thella brenda saj tanimë një gjë e tillë është lënë anash. Burime të larta në këtë parti bëjnë të ditur se kanë frikë siç thonë vetë ata “t’i hynë kësaj aventure” sepse do të mund të kishte pasoja të paparashikueshme për partinë e Ahmetit.

Madje, bëhet e ditur se edhe pse gjatë dy muajve të kaluar flitej se disa ministra të BDI-së do të shkarkohen një gjë e tillë siç duket s’do të ndodh deri në fund të këtij viti meqë, siç thonë burimet e njëjta kjo do të mund të shkaktonte përplasje dhe përçarje të reja në parti.

Sipas burimeve të larta në këtë parti këto hapa nuk merren nga lideri i BDI-së, Ali Ahmeti meqë i njëjti ka frikë se mund të ballafaqohet me telashe të brendshme në parti, kur edhe më tej mbetet opsioni për zgjedhje të parakohshme parlamentare. Këto burime bëjnë të ditur se nëse shkohet në kongres, Ahmetit kokëdhembje të madhe do të mund t’i shkaktonin dy nënkryetarët aktual të partisë Teuta Arifi dhe Rafiz Haliti, ku për këtë të dytin dega e BDI-së në Shkup insiston që ai të largohet së bashku me strukturat tjera të vjetra që janë kyçur në fillim të themelimit të partisë.

Nga kjo parti bëjnë të ditur se edhe pas tërheqjes së enciklopedisë nga shitja nga Akademia e Maqedonisë raportet me VMRO-në nuk janë përmirësuar dhe se për këtë flet më së miri takimi mes Ahmetit dhe Gruevskit i cili erdh pas trysnisë së faktorit ndërkombëtar. (http://www.ina-online.net)

 

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
AKR kërkon masa për partitë që filluan fushatën zgjedhore para kohe (10.02.2009)
Partia Socialiste ashpërson qëndrimin politik (10.01.2009)
Partia e re çame ka dy deputetë në Kuvend (09.30.2009)
Berisha do të shpallet Qytetar Nderi i Prizrenit (09.29.2009)
Edi Rama në krye të PS me rreth 90 për qind të votave (09.27.2009)
Mbyllen zyrtarisht votimet për kreun e PS (09.26.2009)
Të ndarë për euron (09.25.2009)
Haradinaj kritikon qeverinë Thaçi (09.25.2009)
Socialistët zgjedhin të shtunën kreun e tyre (09.24.2009)
Grekët largojnë personat që kandiduan për PD (09.23.2009) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Prill 2020  
D H M M E P S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
 
::| Hot News
KONFERENCË PËR SHTYP E KRYEMINISTRIT BERISHA DHE KRYEMINISTRIT BERLUSKONI
Berisha: Jemi Kina e vogël e Evropës, investoni (ANSA)
Dekorohen protagonistë të 20 shkurtit

 
VOAL
[Shko lart]