E Premte, 09.25.2020, 10:59am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
POLITIKË
 
PROGRAMI BËRTHAMOR I IRANIT

E Hënë, 02.23.2015, 06:33pm (GMT+1)Sekretari amerikan i Shtetit John Kerry dhe Ministri i Jashtëm iranian Mohammad Javad Zarif u takuan sot për të dytën ditë për të biseduar mbi programin bërthamor të Iranit, ndërsa afrohet afati i caktuar për arritjen e një marrëveshjeje bërthamore.

Në takimin e dy diplomatëve të lartë në Gjenevë ishin të  pranishëm edhe shefi bërthamor i Iranit Ali Akbar Salehi dhe Sekratari amerikan i Energjisë Ernest Moniz.

Negociatorët amerikanë dhe iranianë po takohen që nga e premtja, në përpjekje për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve teknike që pengojnë arritjen e një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse mes Iranit dhe 6 fuqive perëndimore.

Të dyja palët kanë caktuar si afat për arritjen e projektit të marrëveshjes 24 marsin dhe 1 korrikun për një marrëveshje të vazhdueshme e cila do të siguronte që aktivitetet bërthamore të Iranit të jenë për synime paqësore, në këmbim të heqjes së sanksioneve ekonomike ndaj Teheranit.
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
PARTIA E KRYEMINISTRIT HUNGAREZ HUMB SHUMICËN PARLAMENTARE (02.23.2015)
JEB BUSH MBAN FJALIM PËR POLITIKAT E JASHTME (02.20.2015)
ATHINA KËRKON MË SHUMË PARA - BERLINI REFUZON (02.19.2015)
GREQIA SOT KËRKON ZGJATJEN E MARRËVESHJES SË KREDISË (02.19.2015)
SHBA - DEBATI MBI LUFTËN KUNDËR SHTETIT ISLAMIK (02.16.2015)
POLEMIKA MBI FJALIMIN E NETANYAHUT PARA KONGRESIT (02.15.2015)
SAMITI KIBERNETIK - OBAMA GATI I VETMUAR (02.15.2015)
RADIO EVROPA E LIRË - NJË MARRËVESHJE E ZBEHTË NË MINSK (02.13.2015)
MINSK - BISEDIMET PËR UKRAINËN U ZHVILLUAN GJATË NATËS (02.12.2015)
INTERVISTA, MADELEINE ALBRIGHT - JANË RUSËT ATA QË PO PROVOKOJNË! (02.09.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 
::| Hot News
KONFERENCË PËR SHTYP E KRYEMINISTRIT BERISHA DHE KRYEMINISTRIT BERLUSKONI
Berisha: Jemi Kina e vogël e Evropës, investoni (ANSA)
Dekorohen protagonistë të 20 shkurtit

 
VOAL
[Shko lart]