E Premte, 09.25.2020, 12:06pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
POLITIKË
 
PRESIDENTI OBAMA - VETO NAFTËSJELLËSIT KEYSTONE

E Mërkurë, 02.25.2015, 07:26pm (GMT+1)


Presidenti Barack Obama i vuri veton projekt-ligjit për ndërtimin e naftësjellësit Keystone. Republikanët e kishin bërë këtë projekt një përparësi, që nga janari, kur ata siguruan shumicën në Kongres.

Tubacioni 1 mijë e 900 kilometra i gjatë do të transportonte naftë të papërpunuar nga shteti Alberta i Kanadasë, përmes tre shteteve veriore amerikane, për t’u bashkuar me një tubacion ekzistues, drejt jugut, për në rafineritë e shtetit të Luizianës.

Përkrahësit e këtij projekti thonë se ai krijon mijëra vende pune dhe pakëson varësinë e Shteteve të Bashkuara tek nafta e importuar nga vende të huaja jo-miqësore. Por kundërshtarët thonë se numri i vendeve të përhershme të punës që krijon ky projekt është i vogël dhe se ai përbën rrezik të madh për mjedisin.

Presidenti Obama tha se ai po i vinte veton ligjit, ngaqë Departamenti i Shtetit ende po vazhdon shqyrtimin e projektit të tubacionit.

Udhëheqësi i shumicës në Senat, republikani Mitch McConnell, tha se Senati do të votojë përsëri në përpjekje për të kapërcyer veton e presidentit. Por në votimin fillestar për miratimin e projekt-ligjit, si  Dhoma e Përfaqësuesve, edhe Senati, ishin shumë mangut sigurimit të dy të tretave të votave, që janë të nevojshme për të përmbysur veton e presidentit.za
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
SHEFI I PENTAGONIT VIZITOI KUVAJTIN (02.23.2015)
PROGRAMI BËRTHAMOR I IRANIT (02.23.2015)
PARTIA E KRYEMINISTRIT HUNGAREZ HUMB SHUMICËN PARLAMENTARE (02.23.2015)
JEB BUSH MBAN FJALIM PËR POLITIKAT E JASHTME (02.20.2015)
ATHINA KËRKON MË SHUMË PARA - BERLINI REFUZON (02.19.2015)
GREQIA SOT KËRKON ZGJATJEN E MARRËVESHJES SË KREDISË (02.19.2015)
SHBA - DEBATI MBI LUFTËN KUNDËR SHTETIT ISLAMIK (02.16.2015)
POLEMIKA MBI FJALIMIN E NETANYAHUT PARA KONGRESIT (02.15.2015)
SAMITI KIBERNETIK - OBAMA GATI I VETMUAR (02.15.2015)
RADIO EVROPA E LIRË - NJË MARRËVESHJE E ZBEHTË NË MINSK (02.13.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 
::| Hot News
KONFERENCË PËR SHTYP E KRYEMINISTRIT BERISHA DHE KRYEMINISTRIT BERLUSKONI
Berisha: Jemi Kina e vogël e Evropës, investoni (ANSA)
Dekorohen protagonistë të 20 shkurtit

 
VOAL
[Shko lart]