E Enjte, 04.25.2019, 07:42am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
POLITIKË
 
SHËRBIMET INTELIGJENTE SUEDEZE - DIPLOMATËT RUSË JANË KRYESISHT SPIUNË

E Enjte, 03.19.2015, 09:09am (GMT+1)


IlustrimShërbimi i inteligjencës së Suedisë, SAPO e ka akuzuar Rusinë se po kryen operacione të zgjeruara të spiunimit në territorin suedez.

Këtë e ka thënë sot në Stokholm, analisti kryesor i agjencisë së kundër inteligjencës së SAPO-s, Wilhelm Unge, duke shtuar se një e treta e stafit diplomatik të Rusisë janë spiunë.

Duke folur para gazetarëve derisa agjencia e tij e prezantonte raportin vjetor të sigurisë, Unge ka thënë se numri i spiunëve është konstant, ndërsa e ka sqaruar se “kështu duken gjërat vit pas viti”.

Ai ka thënë se spiunët rusë janë pjesë e inteligjencës ushtarake ruse, GRU dhe Shërbimit të Sigurisë Federale, FSB ndërsa të njëjtit i ka përshkruar si “shumë të arsimuar dhe shpesh janë më të rinjë se sa spiunët e kohës së Bashkimit Sovjetik”.

Unge ka thënë se SAPO ka arritur të ndalojë disa përpjekje gjatë vitit të kaluar kur Rusia dëshironte të merrte teknologji suedeze për forcat e saj ushtarake.rel
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
FLASIN PËR TË DYSHUARIT BOSHNJAKË PËR KRIME LUFTE TË STREHUAR NË SHBA (03.19.2015)
EU Observer - PUTINIZIMI I BALLKANIT (03.13.2015)
EMAILET E HILLARY CLINTON (03.12.2015)
HILLARY CLINTON FLET PËR ÇËSHTJEN E EMAILIT PRIVAT (03.11.2015)
LAVROV - DONALD TUSK PO NXIT TENSIONET BE-RUSI (03.10.2015)
OBAMA, NETANYAHU DHE PROGRAMI BËRTHAMOR I IRANIT (03.09.2015)
NUK KA ASNJË SKANDAL ME EMAILET E HILARISËNga DAVID BROCK (03.09.2015)
CLINTON - PUBLIKONI EMAILAT (03.06.2015)
Deutsche Welle - TURQIA PO THYNE DHËMBËT TEK ASADITurqia është kundër Asadit po ai ende është në pushtet (03.05.2015)
DEBATI PËR PËRDORIMIN E EMAILIT PERSONAL NGA HILLARY CLINTON (03.05.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Prill 2019  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
 
::| Hot News
KONFERENCË PËR SHTYP E KRYEMINISTRIT BERISHA DHE KRYEMINISTRIT BERLUSKONI
Berisha: Jemi Kina e vogël e Evropës, investoni (ANSA)
Dekorohen protagonistë të 20 shkurtit

 
VOAL
[Shko lart]