E Enjte, 04.25.2019, 07:24am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
POLITIKË
 
SENATORËT - FIFA TË MOS E ORGANIZOJË KAMPIONATIN NË RUSI

E Enjte, 04.02.2015, 09:10am (GMT+1)


Pamje e një grupi të senatorëve në mesin e të cilëve gjenden edhe disa nënshkrues të letrës drejtuar FIFA-sTrembëdhjetë senatorë të Shteteve të Bashkuara i shkruan organizatës botërore të futbollit, e njohur me shkurtesën FIFA, duke kërkuar që Kampionati botëror në vitin 2018 të mos mbahet në Rusi.

Senatorët Robert Menendez, demokrat nga Nju Xhersi, dhe Ron Johnson, republikan nga Viskonsini, e hartuan këtë letër, të publikuar sot, me të cilën i bëhet thirrje FIFA-s që kampionatin botëror të futbollit ta lëvizë për shkak se Rusia “po vazhdon me shkeljen e integritetit teritorial të Ukrainës”.

Këtë letër e kanë nënshkruar katër senatorë demokratë dhe nëntë republikanë, në mesin e të cilëve gjendet edhe ish-kandidati presidencial, John McCain.

Në letër, po ashtu, senatorët shkruajnë se “duke lejuar që Rusia të jetë mikpritëse e Kupës Botërore të FIFA-s, në mënyrë jopërkatëse e fuqizon prestigjin e regjimit të presidentit të Rusisë, Vladimir Putin, në kohën kur ai duhet të dënohet”.

FIFA deri tash i ka refuzuar kërkesat e tilla.

Rusia në mënyrë ilegale e ka aneksuar Krimenë e Ukrainës, në mars të vitit të kaluar, dhe akuzohet nga Ukraina, shtetet perëndimore dhe NATO-ja, se po i mbështet separatistët prorusë në pjesën lindore të Ukrainës.

Rusia i ka hedhur poshtë këto akuza. rel
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
FRANCË - BISEDIMET MBI PROJEKTREZOLUTËN E OKBsë PËR IZRAELIN, SË SHPEJTI (03.27.2015)
Wall Street Journal - IZRAELI, SPIUNAZH NË BISEDIMET BËRTHAMORE (03.24.2015)
OBAMA IA UROI FITOREN NETANYAHUT (03.20.2015)
SHËRBIMET INTELIGJENTE SUEDEZE - DIPLOMATËT RUSË JANË KRYESISHT SPIUNË (03.19.2015)
FLASIN PËR TË DYSHUARIT BOSHNJAKË PËR KRIME LUFTE TË STREHUAR NË SHBA (03.19.2015)
EU Observer - PUTINIZIMI I BALLKANIT (03.13.2015)
EMAILET E HILLARY CLINTON (03.12.2015)
HILLARY CLINTON FLET PËR ÇËSHTJEN E EMAILIT PRIVAT (03.11.2015)
LAVROV - DONALD TUSK PO NXIT TENSIONET BE-RUSI (03.10.2015)
OBAMA, NETANYAHU DHE PROGRAMI BËRTHAMOR I IRANIT (03.09.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Prill 2019  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
 
::| Hot News
KONFERENCË PËR SHTYP E KRYEMINISTRIT BERISHA DHE KRYEMINISTRIT BERLUSKONI
Berisha: Jemi Kina e vogël e Evropës, investoni (ANSA)
Dekorohen protagonistë të 20 shkurtit

 
VOAL
[Shko lart]