E Enjte, 04.25.2019, 07:43am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
POLITIKË
 
OBAMA BISEDOI ME NETANYAHUN PËR MARRËVESHJEN ME IRANIN

E Premte, 04.03.2015, 10:03am (GMT+1)


Barack Obama (djathtas) dhe Benjamin Netanyahu


Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, ka biseduar me telefon me kryeministrin e Izrelit, Benjamin Netanyahu, për pajtushmërinë e arritur në Lozanë të Zvicrës, për kufizimin e programin atomik iranian.

Siç ka njoftuar Shtëpia e Badhë, Obama i tha Netanyahut se marrëveshja paraqet progres të rëndësishëm kah zgjidhja e qëndrueshme, e cila i ndalë të gjitha rrugët e Iranit kah armatimi atomik.

Obama, po ashtu, ka theksuar se progresi në aspektin atomik nuk i ndalë shqetësimet për “sponzorizimin e terrorizmit nga ana e Iranit dhe kërcënimet ndaj Izraelit”.

Zoti Netanyahu tha se ai beson se marrëveshja, e cila duhet të finalizohet gjatë muajve të ardhshëm, do të lejoj që një pjesë e madhe e infrastrukturës bërthamore të Iranit të mbetet e paprekur.

Më herët, në rrjetin Twitter, Netanyahu ka shkruar se marrëveshja e arritur me Iranin, duhet “në mënyrë kuptimplote t’i kthejë prapa kapacitetet atomike iraniane”.

Ministri i çëshjeve strategjike i Izraelit, Yuval Steinitz, tha se Izraeli do të vazhdojë të lobojë për parandalimin e asaj që ai e cillësoi si marëveshje të keqe finale. rel
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
SA TË RREZIKSHËM JANË MYSLIMANËT E AMERIKËS? (04.03.2015)
PREJ DJE PALESTINEZËT U ANËTARËSUAN NË GJYKATËN PENALE NDËRKOMBËTARE (04.02.2015)
SENATORËT - FIFA TË MOS E ORGANIZOJË KAMPIONATIN NË RUSI (04.02.2015)
FRANCË - BISEDIMET MBI PROJEKTREZOLUTËN E OKBsë PËR IZRAELIN, SË SHPEJTI (03.27.2015)
Wall Street Journal - IZRAELI, SPIUNAZH NË BISEDIMET BËRTHAMORE (03.24.2015)
OBAMA IA UROI FITOREN NETANYAHUT (03.20.2015)
SHËRBIMET INTELIGJENTE SUEDEZE - DIPLOMATËT RUSË JANË KRYESISHT SPIUNË (03.19.2015)
FLASIN PËR TË DYSHUARIT BOSHNJAKË PËR KRIME LUFTE TË STREHUAR NË SHBA (03.19.2015)
EU Observer - PUTINIZIMI I BALLKANIT (03.13.2015)
EMAILET E HILLARY CLINTON (03.12.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Prill 2019  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
 
::| Hot News
KONFERENCË PËR SHTYP E KRYEMINISTRIT BERISHA DHE KRYEMINISTRIT BERLUSKONI
Berisha: Jemi Kina e vogël e Evropës, investoni (ANSA)
Dekorohen protagonistë të 20 shkurtit

 
VOAL
[Shko lart]