E Mërkurë, 08.12.2020, 05:30am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
POLITIKË
 
SARAJEVA - 70 VJET NGA ÇLIRIMI DHE 23 VJET NGA RRETHIMI

E Hënë, 04.06.2015, 03:16pm (GMT+1)


Ilustrim


6 prilli është datë tejët e rëndësishme për Sarajevën pasi me këtë datë, më 1945 Sarajeva është çliruar nga të gjitha format e fashizmit.

Me të njëjtën datë, por në vitin 1992 ka filluar rrethimi i kryeqytetit boshnjak nga forcat serbe të Bosnjes.

Më 1945 ishte në fakt ushtria jugosllave ajo që e çliroi Sarajevën nga okupatori fashist, ndërsa para 23 vjetësh ishte e njëjta ushtri që vendosi barrikada duke shënuar rrethimin më të gjatë në historinë e fundit të këtij vendi.

Rrethimi i Sarajevës pati zgjatur 1400 ditë, ndërsa gjatë kësaj periudhe kanë humbur jetën 100,000 njerëz, ndërsa mbi 2.2 milionë të tjerë kanë braktistur shtëpitë. rel
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
FEINSTEINI IU KUNDËRPËRGJIGJET AKUZAVE TË NETANJAHUT (04.05.2015)
OBAMA BISEDOI ME NETANYAHUN PËR MARRËVESHJEN ME IRANIN (04.03.2015)
SA TË RREZIKSHËM JANË MYSLIMANËT E AMERIKËS? (04.03.2015)
PREJ DJE PALESTINEZËT U ANËTARËSUAN NË GJYKATËN PENALE NDËRKOMBËTARE (04.02.2015)
SENATORËT - FIFA TË MOS E ORGANIZOJË KAMPIONATIN NË RUSI (04.02.2015)
FRANCË - BISEDIMET MBI PROJEKTREZOLUTËN E OKBsë PËR IZRAELIN, SË SHPEJTI (03.27.2015)
Wall Street Journal - IZRAELI, SPIUNAZH NË BISEDIMET BËRTHAMORE (03.24.2015)
OBAMA IA UROI FITOREN NETANYAHUT (03.20.2015)
SHËRBIMET INTELIGJENTE SUEDEZE - DIPLOMATËT RUSË JANË KRYESISHT SPIUNË (03.19.2015)
FLASIN PËR TË DYSHUARIT BOSHNJAKË PËR KRIME LUFTE TË STREHUAR NË SHBA (03.19.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Gusht 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 
::| Hot News
KONFERENCË PËR SHTYP E KRYEMINISTRIT BERISHA DHE KRYEMINISTRIT BERLUSKONI
Berisha: Jemi Kina e vogël e Evropës, investoni (ANSA)
Dekorohen protagonistë të 20 shkurtit

 
VOAL
[Shko lart]