E Shtunë, 09.26.2020, 02:38am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
POLITIKË
 
Ndërkombëtarët reagojnë për mësimin e gjuhës
E Enjte, 01.28.2010, 06:48pm (GMT+1)

 

 

Përfaqësues ndërkombëtarë në Shkup u kanë bërë thirrje autoriteteve që të ndërmarrin masa paraprake para se të fillojnë të zbatojnë vendimin për mësimin më të hershëm të gjuhës maqedonase nga nxënësit jo maqedonas.

 

Por njëkohësisht deklarata thotë se autoritetet “duhet të shfrytëzojnë këtë moment oportun për të nxitur mësimin opsional edhe të gjuhës shqipe dhe gjuhëve të tjera, të komuniteteve jo shumicë”.

 

Letra gjithashtu thotë se është e një rëndësie thelbësore që qeveria implementimin ta bëjnë me kujdes dhe duke punuar me të gjitha komunitetet, në nivel lokal dhe kombëtar, sidomos me mësuesit dhe prindërit.

 

Ambasadorët gjithashtu thonë se vendimet duhet të merren në frymën e Marrëveshjes së Ohrit, ku standardet e mësimit duhet të jenë të njëjta për të gjithë nxënësit.

Gjithashtu në letër thuhet se para se kjo politikë të zbatohet duhet të akordohen edhe fonde shtesë.

 

Letra e përbashkët e ambasadorëvë të misioneve më të rëndësishme vjen pas reagimeve që shkaktoi vendimi për mësimin e gjuhës maqedonase nga nxënës jomaqedonas nga klasa e parë, edhe pse ligji parashikon që mësimi të fillojë në klasë të katërt.

 

Vendimi shkaktoi tensione brenda koalicionit qeverisës mes VMRO DPMNE-së dhe BDI-së, por siç vlerësohet ka tensionuar edhe marrëdhëniet ndëretnike.

(http://www.bbc.co.uk/albanian)

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Reagime për vendimin mbi kufijtë detarë (01.28.2010)
Trajkoviq: Strategjia për veirun - dokument seriozNga Bekim Bislimi (01.28.2010)
Eurosocialistët dënojnë bojkotin e opozitës në Shqipëri (01.27.2010)
OSBE kërkon shtyrjen e vendimit për maqedonishtenNga Isuf Kadriu (01.27.2010)
Rinis dialogu për Stabilizim-Asociimin (01.27.2010)
Frattini: Shqipëria gati për heqjen e vizave këtë verë (01.26.2010)
Maqedoni: Tensione mes partive në pushtetNga Isuf Kadriu (01.25.2010)
Hyn në fuqi ligji antimafia në Shqipëri (01.24.2010)
Sa ka kontroll mbi investimet që bëhen nga Serbia në Kosovë?Nga Arton Konushevci (01.24.2010)
Strategjia për veriun - pa instrumente zbatimiNga Zijadin Gashi (01.24.2010) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 
::| Hot News
KONFERENCË PËR SHTYP E KRYEMINISTRIT BERISHA DHE KRYEMINISTRIT BERLUSKONI
Berisha: Jemi Kina e vogël e Evropës, investoni (ANSA)
Dekorohen protagonistë të 20 shkurtit

 
VOAL
[Shko lart]