E Hënë, 09.21.2020, 02:44pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
POLITIKË
 
KQZ shpalli rezultatet paraprake të zgjedhjeve në Kosovë
E Hënë, 02.01.2010, 11:16am (GMT+1)

 

 

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka publikuar pas mesnatës rezultatet paraprake të zgjedhjeve për dy komuna të Kosovës, ku dje u mbajtën për të tretën herë me radhë votimet për postet e kryetarëve. Sipas Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Partia Demokratike e kryeministrit Hashim Thaçi ka fituar në të dyja komuna kundrejt Lidhjes Demokratike të Kosovës, njëherësh partnere e saj në koalicionin qeverisës.

 

Kanddiati i Partisë Demokratike në Prizren, ka fituar 53.2 për qind të votave, ndërsa ai në Lipjan 53.7 për qind të votave. Ende nuk janë numëruar edhe të ështëquajturat vota me kusht, por duket se ato nuk do të mund të ushtrojnë ndikim në rezultatin përfundimtar. Zgjedhjet e djeshme në këto dy komuna kaluan pa incidente të mëdha dhe me një pjesëmarrje të konsiderueshme të votuesve.

 

Votimet në Prizren dhe Lipjan u përsëritën për shkak të paregullsive të shfaqura në raundin e dytë të zgjedhjeve që u mbajtën më 13 dhjetor të vitit të kaluar. Por, votimet e djeshme nuk e kanë përmbyllur ende procesin e zgjedhjeve për pushtetin lokal. Ende nuk është marrë ndonjë vendim për komunën e Gjilanit, nëse do të ketë apo jo rivotim, ndërsa brenda 45 ditësh zgjedhjet duhet të mbahen në komunën e Istogut në Kosovën perëndimore, meqenëse kryetari i kësaj komune Fadil Ferati ndërroi jetë dy ditë me parë.

(http://www.vaonews.com)

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Sa do të shpronësohet toka për autostradën?Nga Nadie Ahmeti (01.31.2010)
Debate për regjistrimin e popullsisë në Shqipëri (01.31.2010)
Vdiq Fadil Ferati, nënkryetar i LDK-së (01.30.2010)
Berisha: Kutitë nuk hapen kurrë (01.29.2010)
Kongresmeni Engel komenton mbi fjalimin e Presidentit Obama (01.29.2010)
Ndërkombëtarët reagojnë për mësimin e gjuhës (01.28.2010)
Reagime për vendimin mbi kufijtë detarë (01.28.2010)
Trajkoviq: Strategjia për veirun - dokument seriozNga Bekim Bislimi (01.28.2010)
Eurosocialistët dënojnë bojkotin e opozitës në Shqipëri (01.27.2010)
OSBE kërkon shtyrjen e vendimit për maqedonishtenNga Isuf Kadriu (01.27.2010) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 
::| Hot News
KONFERENCË PËR SHTYP E KRYEMINISTRIT BERISHA DHE KRYEMINISTRIT BERLUSKONI
Berisha: Jemi Kina e vogël e Evropës, investoni (ANSA)
Dekorohen protagonistë të 20 shkurtit

 
VOAL
[Shko lart]