E Hënë, 09.21.2020, 01:45pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
POLITIKË
 
Shqipëria thotë se nënshkrimi i një marrëveshjeje me Greqinë ka priroritet
E Hënë, 02.01.2010, 04:23pm (GMT+1)

 

 

Shqipëria thotë se nenshkrimi i një marrëveshje detare me Greqinë fqinje është prioritet dhe një hap përpara drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian.

 

Zyrtarët shqiptarë folën të dielën, ditë pasi Gjykata Kushtetuese anuloi marrëveshjen e një viti më parë me Greqinë që përcaktonte territoret në detin Jon.

 

Gjykata vendosi që marrëveshja binte dnesh me procedurat liigjire dhe një traktat të vitit 1982 të Kombeve të Bashkuara. Ende nuk ka publikuar arsyet për vendimin e saj.

 

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë Ilir Meta tha se qeveria e respekton vendimin e gjykatës edhe nëse nuk është dakord me të. Por ai theksoi se Shqipëria dhe Greqia janë anëtare të NATo-s dhe se Greqia ka mbështetur fuqishëm kërkesën shqiptare për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

 

Një zyrtar grek e përshkroi vendim e Shqipërisë si negativ, por tha se Athina nuk ka zgjidhje tjetër përveçse respektimit.

(http://www.voanews.com/albanian)

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
KQZ: Fitore e PDK në Prizren e LipjanNga Bekim Bislimi (02.01.2010)
KQZ shpalli rezultatet paraprake të zgjedhjeve në Kosovë (02.01.2010)
Sa do të shpronësohet toka për autostradën?Nga Nadie Ahmeti (01.31.2010)
Debate për regjistrimin e popullsisë në Shqipëri (01.31.2010)
Vdiq Fadil Ferati, nënkryetar i LDK-së (01.30.2010)
Berisha: Kutitë nuk hapen kurrë (01.29.2010)
Kongresmeni Engel komenton mbi fjalimin e Presidentit Obama (01.29.2010)
Ndërkombëtarët reagojnë për mësimin e gjuhës (01.28.2010)
Reagime për vendimin mbi kufijtë detarë (01.28.2010)
Trajkoviq: Strategjia për veirun - dokument seriozNga Bekim Bislimi (01.28.2010) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 
::| Hot News
KONFERENCË PËR SHTYP E KRYEMINISTRIT BERISHA DHE KRYEMINISTRIT BERLUSKONI
Berisha: Jemi Kina e vogël e Evropës, investoni (ANSA)
Dekorohen protagonistë të 20 shkurtit

 
VOAL
[Shko lart]