E Martë, 09.22.2020, 03:25am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
POLITIKË
 
Ligjvënësit opozitarë akuzojnë presidentin Sejdiu për shkelje të Kushtetutës
E Premte, 02.13.2009, 06:03pm (GMT+1)

RTK: Përfaqësuesit e partive opozitare të përfaqësuara në Kuvendin e Kosovës, akuzuan sot presidentin Fatmir Sejdiu se ka shkelur Kushtetutën e Republikës lidhur me qëndrimin e tij për zgjedhjet parlamentare, ndërsa Qeverinë Thaçi e cilësuan si qeveri të dështimit dhe korrupsionit. Përfaqësues të koalicionit qeverisës thanë se kërkesa për mbajtje të zgjedhjeve është e palogjikshme, sepse është e përcaktuar me Kushtetutë. Debati u zhvillua sipas kërkesës së Grupit Parlamentar të AAK-së. Përfaqësues të opozitës në Kuvend, kanë paraqitur sot para deputetëve arsyet për mbajtjen e zgjedhjeve parlamentare në Kosovë. Shefi i grupit parlamentarë të AAK-së Ardian Gjini, me iniciativën e të cilit u zhvillua debati ka paraqitur aspektet ligjore dhe politike për mbajtjen e zgjedhjeve parlamentare në Kosovë. Ai ka thënë se shtyrja e zgjedhjeve është shkelje e Kushtetutës së Kosovës, duke kritikuar edhe presidentin e vendit për një vendim të tillë dhe mos konsultim me partitë politike.
Edhe shefi i grupit parlamentar të LDD-së, Lulzim Zeneli tha se Kuvendi duhet të reflektojë nevojën e respektimit të legalitetit dhe ligjshmërisë së dokumenteve. Ai tha se qasja ndaj zgjedhjeve kërkon një qëndrim konsensual, i cili ka munguar në vendim për shtyrjen e mbajtjes së tyre.
Zeneli tha se zgjedhjet janë shumë të rëndësishme, siç tha ai për ta ndaluar këtë erozion i cili i ka kapluar institucionet e vendit.
Ibrahim Makolli nga AKR-ja, ka kritikuar formën se si merren vendimet për Kosovën, pa u konsultuar fare partitë politike.
Ndërsa shefi i grupit parlamentarë të PDK-së Ramë Buja tha se është e palogjikshme kërkesa për mbajtje të zgjedhjeve, sepse ajo është e përcaktuar edhe me Kushtetutë. Ai tha se marrëveshja e përfolur e Pokantikos, nuk merret parasysh pasi Kushtetuta është mbi të gjitha.
Sipas vendimit të presidentit Sejdiu, zgjedhjet e ardhshme parlamentare do të zhvillohen në vitin 2011. Voal-onlineRating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Topalli për ish-Spiunët : Do të zbatojmë ligjin (02.13.2009)
Komisioni Qendror i Zgjedhjeve cakton numrin e deputetëve për çdo qark (02.12.2009)
Raportuesit e Këshillit të Europës për ligjin e dosjeve (02.12.2009)
Luksemburgu po Shqipërisë në NATO (02.11.2009)
Jozefina Topalli reporterëve të KE-së: Monitoroni zgjedhjet dhe ligjin e lustracionit (02.10.2009)
Sllovenia i thotë po Shqipërisë në NATO (02.09.2009)
Presidenti Topi: Kërkohet më shumë nga organet parandaluese të krimit (02.09.2009)
Haradinaj thotë se për 90 ditë do ta integronte Mitrovicën (02.09.2009)
Opozita kosovare kërkon mosshtyrje të zgjedhjeve (02.08.2009)
Sfidat përballë Agjencisë Kosovare të Inteligjencës (02.07.2009) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 
::| Hot News
KONFERENCË PËR SHTYP E KRYEMINISTRIT BERISHA DHE KRYEMINISTRIT BERLUSKONI
Berisha: Jemi Kina e vogël e Evropës, investoni (ANSA)
Dekorohen protagonistë të 20 shkurtit

 
VOAL
[Shko lart]