E Shtunë, 06.06.2020, 12:03pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
POLITIKË
 

Kuvendi i Shqipërisë riharton Kodin Zgjedhor, siç këshilloi Presidenti Topi


E Premte, 12.12.2008, 10:39pm (GMT+1)

12 Dhjetor/ Kuvendi i Shqipërisë pranoi sot të rihartojë Kodin Zgjedhor përgatitur prej tij për zgjedhjet e vitit 2009, por që nuk mori firmën e Presidentit të Republikës. Z. Topi e riktheu Kodin si jokushtetues, ngaqë nuk i jepte atij hapësirë të shpallë zgjedhjet pa shkelur Kushtetutën. Kodi ishte miratuar në mirëkuptim të plotë midis pozitës dhe opozitës, duke e konsideruar atë si një përkryerje të ligjshmërisë europiane. Kodi i rihartuar pritet të shmangë kundërthëniet e brendshme të përmbajtjes së tij, por nuk do të ndryshojë thelbin. Pra, Kodi Zgjedhor do të jetë i bazuar në proporcianilitetin rajonal, një përshtatje e modelit spnajoll në përputhje me kushtet e Shqipërisë. Përafërsisht një model të tillë e ka përdorur Kosova në zgjedhjet e tetë viteve të fundit. Përparësia e këtij ligji është ndër të tjera se shmang të ashtuquajturën dukurinë e Dushkut, konsoliduar në periudhën e qeverisjes socialiste, duke mbyllur kështu shumë hapësirën ligjore për trafikimin e votës. Ligji shmang edhe sistemin pluralist parazitar të mbingarkuar me parti të vogla, të cilat kanë përfituar padrejtësisht nga kaosi i tranzicionit të tejzgjatur. Pikërisht kjo risi ka në themel përkrahjen që i kanë dhënë Bashkimi Europian dhe Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim Europian (OSBE) këtij ligji./Voal-online/

 Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo
 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Qershor 2020  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
 
::| Hot News
KONFERENCË PËR SHTYP E KRYEMINISTRIT BERISHA DHE KRYEMINISTRIT BERLUSKONI
Berisha: Jemi Kina e vogël e Evropës, investoni (ANSA)
Dekorohen protagonistë të 20 shkurtit

 
VOAL
[Shko lart]