E Martë, 07.07.2020, 01:09am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
SHQIPTARËT
 
102 VJET NGA KONGRESI I MANASTIRIT
E Hënë, 11.22.2010, 09:42pm (GMT+1)

Sot mbushen njëqind e dy vjet nga krijimi i alfabetit të gjuhës shqipe. Kjo datë është ditë feste për shqiptarët e Maqedonisë. Në qytetin e Manastirit ku u mbajt Kongresi nga personalitetet e kohës, sot zhvillohen manifestime të ndryshme kulturore. Zyrtarë qeveritarë, deputetë shqiptarë të Parlamentit të Maqedonisë dhe shoqata joqeveritare vizituan shtëpinë e Alfabetit, e cila është shndërruar në muze.

Shtëpia e familjes atdhetare Qiriazi ku u mbajt Kongresi, ka mbetur ende si çështje e pazgjidhur pronësie dhe muzeu qëndron i mbyllur thuajse gjithë vitin. Zëvendëskryeministri i Maqedonisë Abdilhaqim Ademi ka premtuar se në këtë shtëpi-muze do të punësohen pesë vetë të cilët do të kujdesen për trashëgiminë historike të shqiptarëve. Kryeministri Nikolla Gruevski ua uroi këtë ditë feste shqiptarëve të Maqedonisë duke theksuar se alfabeti për çdo komb paraqet rëndësi të madhe civilizuese.

Edhe presidenti Gjorgje Ivanov shkruan në një telegram urimi se "Maqedonia është krenare për vendin e rëndësishëm që zë Kongresi i Manastirit në zhvillimin e shkencës dhe kulturës shqiptare."

(http://www.voanews.com/albanian)

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
SA ËSHTË I SIGURTË AEROPORTI NDËRKOMBËTAR "NËNË TEREZA" NË TIRANË? (11.22.2010)
NË 20 VITET E FUNDIT JANË VRARË NË KUFI MBI 600 SHQIPTARË (11.21.2010)
GJUHËTARËT KUNDËR SHKRIMTARËVENga PRIMO SHLLAKU, Instituti i Promovimit të Vlerave në Gjuhë Shqipe (11.21.2010)
NJOHJA DHE ÇERTIFIKIMI I PRODUKTEVE SHQIPTARE ME STANDARTET NDËRKOMBËTARE (11.21.2010)
MË NJEH AMERIKA, MË NJEH JAPONIA, NUK MË NJEH QEVERIANga AGIM VATOVCI, President i Shoqatës së Personave me Hendicep dhe Aftësi të Kufizuara të Kosovës (11.20.2010)
REQUIEM PËR PROFESOR BEDRI DEDENBotuar në librin "Bedri Dedja në kujtesën tonë..." me rastin e tetëdhjetëvjetorit të lindjesNga KËZE KOZETA ZYLO (11.19.2010)
Me rastin e 80 vjetorit të lindjesNË ELBASAN ME BEDRI DEDJENNga ALEKO LIKAJ (11.19.2010)
ANGELA VALENTI DURAZZO, GAZETARE DHE SHKRIMTARE, KA TREGUAR NË NJË LIBËR HISTORINË E PABESUESHMEDukët e Gjenovës me origjinë shqiptare (11.18.2010)
DËSHMIA E SË VËRTETËSNga At ZEF PLLUMI (11.17.2010)
ADEM DEMAÇI: VEPRAT E MIRA DUHET TË NDRIÇOHEN (11.17.2010) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2020  
D H M M E P S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
 
::| Hot News
Ismail Kadare: Koha po punon për shqiptarët

 
VOAL
[Shko lart]