E Hënë, 08.03.2020, 04:06pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
SHQIPTARËT
 
'LEK I VJETËR, LEK I RI' - IMAZH A LOJË ME VETEN?
Nga BIB LLUSKU

E Djelë, 11.23.2014, 04:25pm (GMT+1)


Plot 50 vjet u mbushen qekurse Shqiperia emetoi monedhen e re, te rivleresuar, me 1964. S`hyn ne interesimet e mia qe kesaj here te shkruaj pse ngjau kjo. Efektet qe solli ne nje gjysem shekulli operimi me te eshte objekti i ketij shkrimi.

Shqiptaret ''e refuzuan'' ne bllok te shprehurit me ''lek i ri''. Po pse? Se shqiptaret tradicionalisht u adaptohen ngadale, teper ngadale, ndryshimeve ne pergjithesi. Popull konservator ne thelbin e ekzistences se vet, ne doke e zakone, ne konstitucionin e tyre shpirteror dhe ne te menduarit e tyre kolektiv, me pike referimi e sigurie njeheresh te shkuaren e tyre te perbashket, modelin e fisit dhe krahines, universi i shtrirjes, ekzistences dhe mbiekzistences se tyre ne shekuj. Te qepur deri fatalisht pas se shkuares, me merakun per te mos e prekur ate, ktheheshin ne ''peng'' i saj, duke e lene te tashmen ne indiferencen e vet, duke ndryshuar ngadale, aq ngadale ne rrugen e ketij ndryshimi historik, sa qe ne çdo kohe gjejme nje aresye per te thene se ndoshta s`kemi ndryshuar fare, hiçfare.

Perkundrazi, duke mbetur ''te çuditshem'' dhe jo lehte te kuptueshem per syrin e nje analisti serioz, shqiptaret njohin, pranojne e zbatojne ligjet e shkruara e te drejten zakonore nder shekuj. Ndersa ''leku i ri'' u la i lire, u la ne dore te popullit, te shprehej si t`i vinte. Po jo vetem kaq. As shitesit nen rregjimin komunist, as institucionet financiare te asaj kohe nuk e bene ''tyrin'' kete ndryshim. Kjo dhe per arsyen se vetem ne kembimet ne valute gjente vleren dhe shprehjen e vet reale.

Shqiptaret e jetonin monedhen e re si nje imazh tyrin te vjeter, si nje ''bllof'' a ''kurth'' nga ato qe i ngrejme rendom vetes. Edhe ndryshimi i sistemit ekonomiko-shoqeror ne vitet '90, kur shoqeria u fut ne marredhenie te tjera me lekun ne kushtet e ekonomise se tregut e hapjes totale me Jashte, dhe ne keto kushte te reja shqiptaret vazhdojne ''avazin'' e vjeter,te shprehurit ne'' lek i vjeter''. Ndresa ne treg dhe etiketohet ''leku i ri'' ne tregun fshatar e masiv dhe sot e kesaj dite vazhdon etiketimi me ''lek i vjeter'' e rralle ''lek i ri''. Ndersa shitesit e te gjitha niveleve e kategorive shprehen po me''lek te vjeter''. Gje qe krijon peshtjellim e kaos dhe me vizitoret e huaj, dhe me emigrantet shqiptare qe bejne pushimet ne Shqiperi dhe qe shpesh behen ''viktime'' e lojes se vjeter ''lek i vjeter, lek i ri'' duke e blere shpesh sapunin per djathe, - siç thote pikerisht populli.

Vete shqiptari ndjehet me ''i vleresuar'' me variantin ''lek i vjeter''. Qe lidhet me tipin e vet social-psikologjik. I pelqen te thote se ''bleva shtepi 100 milione, makine 15 milione'' e jo me leke te rinj, me realet, pasi nuk ia ndihmojne ''imazhin'' e suksesit, nuk ia perkedhelin egon ashtu siç e ka qejf po ai, shqiptari. Te thuash se ,,bleva nje celular 50 mije lek'' askujt s`i hyn ne vesh, 500 mije - po, keshtu shquhesh nga te tjeret.

Loja ''lek i vjeter, lek i ri'' nuk mund t`i shpetonte pa e luajtur, dhe me shume sukses, politikaneve te te gjitha spektreve politike ne keto 20 e ca vite tranzicioni rraskapites ne Shqiperi. Ngjan si nje memorandum ne heshtje mes paleve, qe aplikohet me rregulla matematikisht te njejta dhe qe s`u ''shkelen'' kurre dhe s`u ''ankuan'' kurre. Çdo pozite sukseset e veta i paraqet me ''lek te vjetra'' ndersa deshtimet me ''lek te rinj''.

Kurse me opoziten ben bash te kunderten e lojes se vet. Loje e dyfishte, me nje popull qe veç po e duartroket ate. Deri ne keto çaste qe po shkruaj, kur ne media flitet per rritjen e çmimit te energjise elektrike, qeveritaret rritjen e pensioneve e shprehin me ''lek i vjeter'' ndersa rritjen e çmimit te energjise ne kv/ore e shprehin me ''lek i ri'' veç per imazh te rreme e loje me konsumatorin - popull, qe prape...nuk harron te duartrokase ''sukseset'' ne kurriz te vet.

Dhente Zoti e futemi sa me pare ne monedhen EURO qe te marre fund kjo loje me veten!

BIB LLUSKU


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
NACIONALIZMI SHQIPTAR GJATË LUFTËS SË DYTË BOTËRORENga akademik BEQIR META (11.22.2014)
REPRESIONI BULLGAR - LETËRKËMBIMI PËR LIRIMIN E 16 SHQIPTARËVENga VELI HAKLAJ (11.19.2014)
ÇLIRIMI I TIRANËS ÇLIROI SHQIPËRINËNga RRAHMAN PARLLAKU (11.18.2014)
BLEDION GASHI KËRKON NDIHMË (11.16.2014)
PIKA KU NDAHET JETA IME SI PIKTOR DHE JETA IME SI POLITIKANNga EDI RAMA (11.16.2014)
EUROPIANIZIMI I BALLKANIT PËRMES TIRANË-BEOGRADITNga ILIR KALEMAJ (11.14.2014)
Nga blloku i shënimeve:PRESHEVË: ATDHETARIZËM, ETJE PËR ARSIM E KULTURË SHQIPTARE…Nga MURAT GECAJ (11.14.2014)
PËR HAJR DASMAT NGA ATDHEUFotoreportazh nga ZEQIR LUSHAJ (11.10.2014)
BASHKIM ZENELI - MARRËDHËNIET ME FQINJËT, MË MIRË HAPA TË VEGJËL SE FJALË TË MËDHA (Intervistë)Zeneli: Ka shumë eufori në Ministrinë e Jashtme (11.10.2014)
'BESOJ SE RAMA ËSHTË I ÇLIRUAR FEVZI!'Nga YLLI DYLGJERI (11.09.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Gusht 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 
::| Hot News
Ismail Kadare: Koha po punon për shqiptarët

 
VOAL
[Shko lart]