E Premte, 08.07.2020, 10:44pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
SHQIPTARËT
 
'IDENTITETI' I PIKTORIT PANTINA - NXJERR NË PAH RELIKTET E NACIONALITETIT SHQIPTAR

E Premte, 12.19.2014, 01:34pm (GMT+1)

 
Imazhi në thellësinë botëkuptimore dhe identiteti i autorit janë këto dy prej temave që rreken në njëzet e katër punimet e piktorit Xhevdet Pantina, të cilat janë prezantuar para artdashësve, të enjten mbrëma në Muzeun e Kosovës.

Në këto piktura të realizuara nga pedagogu i pikturës dhe vizatimit analitik Pantina, spikaten emocionet gjallëruese të një kujtese kolektive, ku autori i ka punuar ato përmes pozicionimit të ngjyrave të vrullshme në një hapësirë të papërcaktuar.

Profesori Nuri Bexheti, i cili foli në ceremoninë hapëse të kësaj ekspozite në cilësinë e analistit të veprave të piktorit Xhevdet Pantina, deklaroi se cikli i ri i autorit në fjalë, thekson tendencat ku vjen në rend të parë shprehja e brendshme para përsosmërisë së jashtme, gjallëria para qetësisë, luhatja para stabilitetit, vullneti përpara inkrementalizimit dhe gatishmëria për të ngjallur koncepte të vjetra në botën e re.

Autori i ekspozitës “Identiteti im”, që u hap në vazhdën e aktiviteteve kulturore të Muzeut në vend për vitin 2014, Xhevdet Pantina, deklaroi për KultPlus se pikturat e prezantuara i dedikohen politikave aktuale, të cilat luajnë rolin dominues në trojet ballkanase.

Kjo ekspozitë e piktorit nga Klina, Xhevdet Pantina është e nënta me radhë, pas atyre të mbajtura në vendlindjen e tij: Pejë, Gjirokastër, Paris, Stamboll dhe së fundi edhe në kryeqytet.
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
18 DHJETOR 1981 - KATËR DËSHMI PËR VDEKJEN E MEHMET SHEHUT (12.18.2014)
ARMINA - JA DETAJET E LIDHJES SIME ME SHKËLZENIN (12.17.2014)
VOLEJBOLLISTI GAZMEND HUSAJ KRENARI SHQIPTARE (12.16.2014)
IZRAEL, NËPËR PLAGËT E TOKËS SË SHENJTË (Reportazh) (12.15.2014)
UKSHIN HOTI, PRINCI I VËRTETË I KOMBITNga RAMIZ LUSHAJ (12.13.2014)
LDK NUK ËSHTË PRONË E ASKUJT - JO GRUPEVE TË INTERESIT NË LDK!Nga FLORIM ZEQA (12.12.2014)
NJË BENELUKS I BALLKANIT MUND TË PARANDALOJË NJË PËRPLASJE NË MES TË HISTORISË DHE GJEOGRAFISËNga BLERIM REKA (12.12.2014)
NJË HISTORI ME SHQIPTARË ORTODOKSË - QË KA TRONDITUR MAQEDONINË (12.12.2014)
MODELJA SHQIPTARE STELA MATOSHI PËRZGJIDHET 'MBRETËRESHA E EVROPËS 2014' (12.10.2014)
JETË E HUMBUNNga EJËLL ÇOBA (12.09.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Gusht 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 
::| Hot News
Ismail Kadare: Koha po punon për shqiptarët

 
VOAL
[Shko lart]