E Enjte, 11.26.2020, 02:42am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
SHQIPTARËT
 
HOXHALLARËT 'SHQIPTARË' NDËSHKOJNË SHQIPONJËN, PËRDHOSIN FLAMURIN KOMBËTAR!!!
Opinion nga ASLLAN DIBRANI

E Enjte, 02.19.2015, 09:06am (GMT+1)


Po përsëritet koha e Rankoviqit kur shumica e hoxhallarëve ishin vënë në shërbim të tij dhe kanë ndihmuar shpërnguljen e shqiptareve për Turqi, po e njëjta gjë u përsërit nga vitet 1878 që u zbrazën tokat tona deri të Nishi...

Kaherë e kam thënë se këta njerëz-shtazë, dykëmbësha, të paguar nga armiqtë e kombit, se një ditë do ta shpallin edhe Gjuhen Shqipe haram, por harami dhe turpi i mbuloftë këto "kope bagëtish" .Sot hoxhallarët po hyjnë kah nuk dilet , dhe besoj që erdhi koha me ju tregu se ku e kanë vendin.

Hanë bukën e Kosovës dhe përpiqen çdo ditë t'i mihin varrin këtij kombi të shumëvuajtur.

-Kështu po përsëritet koha e Rankoviqit kur shumica e hoxhallarëve ishin vënë në shërbim të tij dhe kanë ndihmuar shpërnguljen e shqiptareve për Turqi po e njëjta gjë u përsërit nga vitet 1878 që u zbrazën tokat tona deri te Nishi...
 
-Tash po paraqiten dhe kanë gjetur modele dhe mënyrë edhe më të egër duke "shpalle haram" vlerat me të shenjta kombëtare si flamurin , kulturën tonë, figurat ma te çmuara të kombit ,rilindësit dhe përpiluesit e alfabetit dhe historisë shqiptare...

Si shembull konkret kemi Sadullah Bajramin , hoxhë antishqiptar i fesë islame .Ai ka thënë se shqiponja apo ‘orrli’ siç i thuhet shqiponjës në gjuhën sllave është haram sipas interpretimit të drejtë të sektit "hanefi" dhe jo si e praktikojnë besimtarët sot.

Këto fundërrina antikombëtare sugjerojnë martesa në mes vete në familje,martesa me shumë gra,mos njohje të shenjave tona nacionale dhe kulturës sonë etj!!!???...

Sipas hoxhë Bajrami edhe fotografimi është haram me shqiponjë. Fotografi dhe ndonjë emër me lënë të varri është haram. Fëmijët është haram me i rrok syri i aparatit? Sipas tyre është mëkat me marre për grua ndonjë të fisit të huaj, Sugjerojnë që ata të martohen në mes vete.

Mos të shkojnë ma larg se të dajallarët ,tezet ,vëllëznillaku e farefisi i tyre . Sipas tyre qenka mëkat me u martuar me një grua siç martohet e gjithë bota ,po me 2,3, 7 e deri më 72 sipas Irfan Saluhut nga Prizreni në ligjëratën që ka mbajtur para besimtareve prizrenas. Çështja shqiptare dhe nacionale nuk çon peshë për ta, me rëndësi është të jenë sekti mysliman qoftë arab,turk, afrikan, sllav hashkali ,etj është ma i afërm se shqiptari qe ka gjak gjuhe dhe kulturë autoktone ,po që s'ja pshurr këtë lloj besimi drejt shkombëtarizimit !!!.
 
Pamje e të rinjve shqiptarë të manipuluar dhe të degjeneruar në kultura të huaja me anën e propagandës dhe mësimeve të huaja nga hoxhallarët shqipfolës ,me qëllim drejt asimilimit pa kurrfarë elementi shqiptar!!!.

Thotë një fjale popullore ,, Buallës lëshoja rrugën `` për fat të keq këta budallenjtë e sodit edhe kur po ju lirohet rruga nuk po kënaqen me kaq dhe nuk kalojnë, pa e shtyre njeriun në gremine me ç'thur me çorientuar dhe me degraduar . Ca nga ta hyjnë llugave dhe ju tregon njerëzve se çka na qenka hallall e haram edhe në shtrat me gruan me bërë e shumë e shumë gjëra që nuk kanë të bëjnë as me zotin as me tokën as me qiellin as me fenë!!!.

-Po ky fare hoxhe 200 % arab , po duket e për këtë normalisht i duket edhe vet vetja haram qe është "gjysmë shqiptar". Nëse sekti hanefi po e shpallka haram shqiponjën e flamurit tanë, ja pshurrtë krejt Bota edhe atë sektin e mbrapsht qe cenon simbolin tonë kombëtar dhe ia dhjefshim ato kode e periudha që po e përçajnë çdo dite kombin tonë.
Këto forca fundamentale, tash po mundohen ti tjetërsojnë shqiptarët në diçka që nuk janë!?

Me e keqja është se në Kosovë dhe Maqedoni nuk i kundërshton një numër i madh i shqiptarëve në saje të politikes asimiluese që udhëheq shteti sllav me ndikim nga Beogradi.

-Këto mbeturina të huaja sikurse sot që nuk reagojnë për shpërnguljen e popullatës që i kanë futur veshtë në të shurdhër edhe atëherë në kohën e Rankoviqit, apo ma mirë të themi nga viti 1878 i bindnin njerëzit të shpërngulen duke e lartësuar Turqinë si një parajsë, ku njeriu e ushtron fenë asisoj që do ta "gjejnë " parajsën. Kurse tash po mundohen ti tjetërsojnë shqiptarët në diçka që nuk janë. Me e keqja është se në Kosovë dhe Maqedoni nuk i kundërshton një numër i madh i shqiptareve në saje të politikes asimiluese që udhëheq shteti sllav me ndikim nga Beogradi.

Shqiptarët kemi tri fe, por kemi vetëm një Atdhe..., një gjak, një gjuhë një diell e një hënë dhe një Zot...

Mos të harrojmë se ne shqiptarët kemi tri fe, por kemi vetëm një Atdhe..., një gjak, një gjuhë një diell e një hënë dhe një Zot... Detyrë mbi detyra kemi bashkimin dhe mbrojtjen e Atdheut tonë të shtrenjtë ".

Ja kem pa "hairin kësaj pune" shpesh herë Turqia ka ndërruar territoret tona me Grekët e Serbët me marrëveshje zyrtare edhe i ka zbraz nga njerëzit tanë në emër te besimit fetar. Ata e lanë Shqipërinë copë e grimë pa kurrfarë fuqie ekonomike edhe sot po I bredh rinia në Evropë, po ashtu edhe Kosovës . Ky fare hoxhe me 500 euro dikush ja ka dhënë dhe tash nuk ndalet se luftuari vlerat tona kombëtare.

Këtu kanë një pjesë të fajit edhe mediat qe botojnë këso shkarravinash antikombëtare duke përdhosur flamurin tonë.

Hoxhët disa priftërinj të sotëm të kësaj kategorie si qëllimi i tyre është të na kthejnë në mesjetë, analfabetizëm ,tjetërsim,përçarja, vëllavrasje,abuzim dhe pastrimin e trurit etj!?

Hoxhëve, priftërinjve të sotëm ( shumicës së tyre ) të kësaj kategorie duhet tu përkufizohen , lëvizjet ( kontaktet ) me popullatën, se siç u cek më lartë, tentimi i tyre është të na kthejnë në mesjetë në analfabetë " pastrimin e trurit ", tek ca individë, po ka shumë influencë, dhe po ia arrijnë qëllimeve të tyre, fatkeqësisht gjë qe i përzunë për Siri. Po thuajse të gjithë janë vrarë që përgjegjësia herë do kur do të kërkohet të këto fundërrina antikombëtare...!!!

-Programi i tyre që " mesjeta , analfabetizmi ,tjetërsimi,përçarja, vëllavrasja,abuzimi me figurat kombëtare , abuzime me simbole kombëtare, abuzimi me kulturën tone kombëtare shqiptare, abuzimi me emancipimin e femrës shqiptare, mos shkollimi në fushën e shkencës ,kulturës dhe artit pos mësimit fetar është edhe një synim i tyre zhbërje si komb. Vënia e ferexhesë femrës shqiptare dhe predikimin e mbulojës në mesin e Evropës është abuzim dhe dhunë ndaj vlerave tona. Ky është programi i tyre për ardhmërinë e shqiptarëve . Propaganda dhe manipulimi nuk i ka brirë, kështu fillon dhe vazhdon ... me hapa të vegjël ... kur terreni është parapërgatitur, këta salafista fillojnë ti kritikojnë edhe gjerat me vlera kombëtare.

E vetmja mundësi është qe njerëzit intelektual të ngritën në këmbë dhe t'i tregojnë popullit se ku e kemi vendin, por edhe kësaj pjelle e shpellorëve aziatik apo sllav t'i shporrim nga tokat tona sepse ashtu kështu janë të ardhur dhe të pa ftuar në atdheun tonë autokton shqiptar.

ASLLAN DIBRANI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
QasjeSHQETËSIM ME ARSYENga CENË PUSHKOLLI (02.18.2015)
SI HAHET PAVARËSIASatirë nga AGIM GASHI (02.17.2015)
ENGJËLL BERISHA - PEDAGOGU QË I DHA SHUMË MUZIKOLOGJISË SHQIPTARE (02.16.2015)
KOLEC TRABOINI E DI PSE 'FAJIN E KA HEKUBA'…Nga MURAT GECAJ (02.14.2015)
SHABAN DEMIRAJ DHE ILIRËSIA E EPIRITNga RAMI MEMUSHAJ (02.13.2015)
EDHE NJË HERË PËR PARALIZËN POLITIKE TË KOSOVËSNga ABAS FEJZULLAHI (02.12.2015)
NJË FJALË GOJE !!-Mbas një bisede, (pa pergjigje nga ana ime)-Poezi nga ZEQIR LUSHAJ (02.10.2015)
SADIK SELMAN LUSHAJ - QYTETAR NDERI POST MORTUM I KOMUNËS LEKBIBAJNga SELIM NËNGURRA (02.09.2015)
KUR SHQIPËRIA DO TË BËHEJ PJESË E FEDERATËS JUGOSLLAVEProjektet për Federatën Ballkanike dhe e ardhmja e Shqipërisë (1943-1945)Nga ANA LALAJ (02.07.2015)
DY VENDIME 'PËR SHPËRNGULJEN E SUKSESSHME TË SHQIPTARËVE' (02.07.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Nëntor 2020  
D H M M E P S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
 
::| Hot News
Ismail Kadare: Koha po punon për shqiptarët

 
VOAL
[Shko lart]