E Mërkurë, 12.02.2020, 10:58am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
SHQIPTARËT
 
DUKURI NË RRITJE BRAKTISJA E FSHATRAVE NË KOSOVË - FSHATI QË KISHTE DHJETËRA SHTËPI, TANI KA MBETUR ME DY SHTËPI DHE KATËR NXËNËS SHKOLLE

E Hënë, 02.23.2015, 12:17pm (GMT+1)Fshati Plitkoviç në Kosovë dikur banohej nga dhjetëra familje, ndërsa sot kanë mbetur vetëm dy.

Plitkoviçi është një fshat malor në komunën e Lipjanit, mjaft i përshtatshëm dhe i bukur për të jetuar.

Banorët e kanë braktisur atë prej kohësh dhe shkak është bërë gjendja e vështirë ekonomike dhe kushtet e vështira të jetesës për shkak të mungesës së infrastrukturës.

Aty ende ka një shkollë funksionale ku studiojnë vetëm katër nxënës. Ish-banorët e këtij fshati thonë se kjo nuk do të ndodhte nëse do të ishin kushtet më të mira ekonomike.

Referuar medieve në Kosovë, pak vite më parë në këtë fshat jetonin deri në 80 familje. Edhe dy familjet e mbetura aty po mendojnë ta braktisin në të ardhmen.

Braktisja e fshatrave kohët e fundi është kthyer në një problem të madh në Kosovë, pasi qindra njerëz po largohen çdo ditë nga vendi në drejtim të Perëndimit në kërkim të një jete më të mirë.

/Shekulli Online/
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
KU JENI DHE KU ISHIT JU AKADEMIKËT!!!???...Nga ASLLAN DIBRANI (02.23.2015)
Koha Jonë - MË 22 JANAR 1997, NË DARKË VONË, ËSHTË GODITUR NGA SHIK-u ME LEVA NË KOKË E FYTYRË, EDI RAMA (02.21.2015)
AKSIDENTOHET RËNDË ÇIM PEKA, VDES SHOQËRUESJA, VAJZA E ISH AMBASADORIT (02.20.2015)
HOXHALLARËT 'SHQIPTARË' NDËSHKOJNË SHQIPONJËN, PËRDHOSIN FLAMURIN KOMBËTAR!!!Opinion nga ASLLAN DIBRANI (02.19.2015)
QasjeSHQETËSIM ME ARSYENga CENË PUSHKOLLI (02.18.2015)
SI HAHET PAVARËSIASatirë nga AGIM GASHI (02.17.2015)
ENGJËLL BERISHA - PEDAGOGU QË I DHA SHUMË MUZIKOLOGJISË SHQIPTARE (02.16.2015)
KOLEC TRABOINI E DI PSE 'FAJIN E KA HEKUBA'…Nga MURAT GECAJ (02.14.2015)
SHABAN DEMIRAJ DHE ILIRËSIA E EPIRITNga RAMI MEMUSHAJ (02.13.2015)
EDHE NJË HERË PËR PARALIZËN POLITIKE TË KOSOVËSNga ABAS FEJZULLAHI (02.12.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Dhjetor 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
 
::| Hot News
Ismail Kadare: Koha po punon për shqiptarët

 
VOAL
[Shko lart]