E Enjte, 10.29.2020, 11:29pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
SHQIPTARËT
 
Reportazh dhe fotogaleri, SHQIPËRIA KOMUNISTE 1980 - NËN OBJEKTIVIN E REVISTËS 'NATIONAL GEOGRAPHIC'

E Shtunë, 02.28.2015, 09:41am (GMT+1)

Vizitat e gazetarëve të huaj në Shqipëri, ishin të rralla. Mehmet Biber, një fotograf turk i cili jetonte në Stamboll, mori një vizë nga Ambasada Shqiptare në Stamboll, vetëm disa muaj pas vizitës nga gazetari Sami Kohen, që kishte realizuar në Shqipëri. Nga bisedat me Z. Kohen dhe përvojat e tij, Z. Biber solli një reportazh dhe një set fotosh të plotë nga Shqipëria të cilat ubotuan në revistën prestigjioze National Geographic Magazine, në vitin 1980.

"Të realizojmë të gjitha obligimet tona dhe të shpartallojmë bllokadën", Shkodër 1980. Me këtë slogane të vendosur në sheshin e qytetit të Shkodrës, e fillon artikullin me titull origjinal "Shqipëria, e vetme kundër gjithë botës" fotografi Mehmet Biber, nga revista National Georaphic Magazine.

Izolimi i Shqipërisë nga bota është rezultat i politikës së brendshme të saj. Pa aleat dhe të rrethuar nga vendet armike që kanë ambicie historike në tokën e saj, Shqipëria është organizuar për të vazhduar e vetme nën diktatin e ashpër të Enver Hoxhës, i cili është duke mbajtur pushtetin për 36 vjet. Kazma dhe pushka janë simbolet që dominojnë sheshet publike.

Enver Hoxha një ithtar i madh ideologjisë marksiste-leniniste, ndërpreu marrëdhëniet me Bashkimin Sovjetik, të cilin ai e konsideronte si "revizionist". Në vitin 1961 Shqipëria, kishte gjetur një aleat të madh: Republikën Popullore të Kinës, duke shkëputur marrëdhëniet edhe me Kinën në vitin 1978.

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

 

Përgatiti: Flamur Maxharri


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
MENDIME PËR ZHVILLIMET E FUNDIT NË RRJEDHAT E SIPËRME TË VJOSËSNga KSENOFON KRISAFI (02.27.2015)
NË VENDLINDJEN E MBRETËRESHËS TEUTË PO KRYHEN GËRMIME ARKEOLOGJIKE (02.24.2015)
AVOKATI - ÇIM PEKA ËSHTË FAJTOR PËR VDEKJEN E FLEURA KOLËS (02.24.2015)
DUKURI NË RRITJE BRAKTISJA E FSHATRAVE NË KOSOVË - FSHATI QË KISHTE DHJETËRA SHTËPI, TANI KA MBETUR ME DY SHTËPI DHE KATËR NXËNËS SHKOLLE (02.23.2015)
KU JENI DHE KU ISHIT JU AKADEMIKËT!!!???...Nga ASLLAN DIBRANI (02.23.2015)
Koha Jonë - MË 22 JANAR 1997, NË DARKË VONË, ËSHTË GODITUR NGA SHIK-u ME LEVA NË KOKË E FYTYRË, EDI RAMA (02.21.2015)
AKSIDENTOHET RËNDË ÇIM PEKA, VDES SHOQËRUESJA, VAJZA E ISH AMBASADORIT (02.20.2015)
HOXHALLARËT 'SHQIPTARË' NDËSHKOJNË SHQIPONJËN, PËRDHOSIN FLAMURIN KOMBËTAR!!!Opinion nga ASLLAN DIBRANI (02.19.2015)
QasjeSHQETËSIM ME ARSYENga CENË PUSHKOLLI (02.18.2015)
SI HAHET PAVARËSIASatirë nga AGIM GASHI (02.17.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Tetor 2020  
D H M M E P S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 
::| Hot News
Ismail Kadare: Koha po punon për shqiptarët

 
VOAL
[Shko lart]