E Mërkurë, 08.12.2020, 09:48am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
SHQIPTARËT
 
SAHATQIJA, NË EMËR TË GRAVE DEPUTETE, ANKOHET NDAJ GAZETARËVE

E Hënë, 04.06.2015, 09:11am (GMT+1)


Deputetja e LDK’së, Teuta Sahatqija po e vazhdon debatin me gazetarët dhe nuk është tërhequr nga cilësimi që ju ka bërë atyre duke i quajtur shpiuna.

Madje, ajo ka thënë se po i mbron gjokset e kolegeve deputete nga fotografimi eventual i gazetarëve.

“Prandaj me duhet te kerkoj falje, jo per reagimin, por qe nuk e bera se pari nje fotografi e nje incizim te gazetarit acrobat mbi rrethojat e ballkonit duke e drejtuar kameren ne gjoksat e grave deputete qe jane te ulura ne rresht te fundit ne vendin e tyre te punes”, ka shkruar ajo.

Lexojeni të plotë reagimin

1. “Konstatimi” se I kam quajtur gazetaret “spiuna”- pa e spjeguar kontekstin, pa e spjeguar cila ishte situate qe nxiti reagimin tim. Pra duke e marre kete ceshtje si te kryer

2. Kerkimi I distancimit tim dhe te parties time mbi bazen “e ceshtjes se kryer”

3. Kercnon me padi ende pa u mbledhe Asociacioni I Gazetareve

4. Kercnon me fjale tendencioze “Ky vend, keta njerez dhe keta deputet duhet qe perfundimisht ta kuptojne se cka dmth te akuzosh e fyesh nje gazeta”

Deshiroj te pergjigjem ne secilen pike:

1. Pas dy oresh te diskutimeve ne sallen e Kuvendit, e pashe se njeri prej gazetareve qe e percjelle punen e Kuvendit, ishte perkulur mbi rrethojat e ballkonit deri ne ate mase sa te rrezikon rrezimin ne sallen e Kuvendit. Ky ballkon gjendet mbi kokat e deputeteve. Gazetari I perkulur mbi rrethoja kishte kameren ne dore te drejtuar ne menyre perpendikulare, apo te drejte per drejte mbi trupin e deputetes turke Myfera Shinik. Pas asaj ai e drejtoi kameren ne te njeten menyre mbi trupat e deputeteve te Nismes, te cilat jane te ulura ne rreshtin e fundit te uleseve te Kuvendit.

Pasi e verejta iu drejtova deputeteve duke ju thene se nga larte po ju “spiunojne” dhe po ju incizojne pjeset e trupit, siq ka ndodhur edhe ne raste tjera. Ka pasur raste kur gazetaret te cilet jane ne ballkon te kuvendit per te percjellur punen dhe fjalimet e deputeteve kane incizuar dhe shperndare fotografi te prapanicave te percjelura me tekste tejet fyese e sexiste ndaj gjinise femrore deri ne ate se cka veshin deputetet nen fustan. Siq ka ndodhur ne rastin e deputetes boshnjake pak kohe me pare.

2. Kerkimi I faljes nga ana ime apo e distancimit te parties time nga une

Me duhet te ju perkujtoje se ne rastin e publikimeve te fotografive te prapanicave te deputeteve, ka pasur gazetare te cilet kane kerkuar gazetari profesionale dhe respektim te kodit tee tikes. Por Asociacioni I gazetareve asnjehere nuk eshte marre me kete. Nuk eshte distancuar nga gazetarja e cila ka fotografuar prapanicat e as nuk ka kerkuar nga mediumet qe te mos e bejne kete. I njejti Asociacion nuk ka hapur gojen kur jane fyer grate e ne mesin e tyre edhe deputetet.

3. Pak minuta pas reagimit tim ne Kuvend, neper FB dolen “Kercnimet me padi” nga Gazetari Shkelqim Hysenaj I cili foli ne emer te Asociacionit, pa pasur mundesi qe ky asociacion t embledhet.

4. Kercnon me fjale tendencioze “Ky vend, keta njerez dhe keta deputet duhet qe perfundimisht ta kuptojne se cka dmth te akuzosh e fyesh nje gazeta”

Me fjale tjera “do ju tregojme qejfin atij/asaj qe guxon te flet kunder nesh”

Cka jane keto fjale, cka eshte ky kercnim, ku eshte kodi I etikes se gazetareve?

A do te thote se ne nuk guxojme as te flasim kur na perqeshin, kur I trajtojne grate si objekte seksi, apo kur behet paraqitja tendencioze e figurave te kujtdo?

Po ja perkujtoj Asociacionit te Gazetareve te cilet ne reagim thane se kjo nuk eshte hera e pare qe une reagoje me nervoze, qe reagimet e vetme ndaj “gazetareve” ishin

1. Kur eshte keqperdore ballkoni ku qendrojne gazetaret per te fotografuar prapanicat dhe

2. sot kur u parandalua fotografimi I gjoksave te deputeteve.

po ju siguroje se ne raste te ngjashme perseri do te reagoje, por po shpresoj se Asociacioni do te jete ne nivel e te reagon vet paraprakisht.

Ne sallen e Kuvendit, ne grate deputete jeme ne vend te punes, jemi ne tavolinat tona dhe cfaredo tendence e gjuetise per te fotografuar pjeset e trupit tone e per te paraqitur ne menyre tallese neper medium paraqet shkelje te etkies jo vetem t egazetarise port e nje etike familjare, etike qytetare, etike njerezore.

Prandaj me duhet te kerkoj falje, jo per reagimin, por qe nuk e bera se pari nje fotografi e nje incizim te gazetarit acrobat mbi rrethojat e ballkonit duke e drejtuar kameren ne gjoksat e grave deputete qe jane te ulura ne rresht te fundit ne vendin e tyre te punes.

Kerkoj nga Asociacioni I Gazetareve, te jete veteret I paanshem, te kerkoje respektim te etikes gazetareske, te mos keqperdore poziten e vet per te mbrojtur fotografimet e shkrimet mizogjene te cilat e denigrojne figuren e gruas.

Per fund po bashkangjes disa vegza me “lajme” ndaj te cilave Asociacioni do te duhej te reagonte dhe te merrte masa per te ngrite nivelin e gazetarise ne Kosove.
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
SINADINOVSKI PROMOVOI NË SHBA 'SHQIPTARËT ORTODOKSË NË MAQEDONI' (04.05.2015)
NJË 'POSTIM I JASHTËZAKONSHËM' SOLEMN OSE FESTIV!( Për Festën e Ringjalljes)Nga AGRON SHABANI (04.02.2015)
UNË E DUA SHQIPËRINË, E DUA KUKESIN, GJITHÇKA TË VENDIT TIM TË KRIJUAR NGA NATYRA, POR NUK E  DUA KORRUPSIONIN DHE PADREJTËSINË-thotë e reja kukesiane Aida SelmaniNga SOKOL DEMAKU (04.02.2015)
JA SI SHKUAN DREJT ZHDUKJES SHQIPTARËT NË MAVROVË ME RRETHINË (04.01.2015)
KONFERENCA E BUJANIT DHE BASHKIMI KOMBËTARNga GJON NEÇAJ (03.31.2015)
FRAN GJOKA - GAZETAR I DITUR DHE FJALËBUKURNga Prof. Dr. GJOVALIN SHKURTAJ (03.29.2015)
KUR ZOTI (NUK) HARRON!Nga AGRON SHABANI (03.27.2015)
LEKA BUÇAJ: KAM QENË NËN KOMANDËN E GJENERALIT WESLEY CLARK - NUK ISHA PILOT, POR PJESE E SHERBIMIT INTELIGJENT (03.27.2015)
TROPOJA NDERON ME TITULLIN “QYTETAR NDERI” DJALIN E PERSONALITETIN E SAJ, DR. ISLAM LAUKA, AMBASADORNga VALDET ERMALI (03.26.2015)
KJO ËSHTË EDHE KOHA E FLAMUR LUTFI HOXHËSNga RAMIZ LUSHAJ (03.24.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Gusht 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 
::| Hot News
Ismail Kadare: Koha po punon për shqiptarët

 
VOAL
[Shko lart]